logo

KÜPÜRLER ARASINDA:2 HİKMETLİ SÖZLER


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

İnsanlara ders vermek,anlatımlarını etkili kılmak ve akılda etkisiyle kalmak için ele aldığı konu ve anlatımı bakımından önemli sözler ,kalıp ifadeler vardır.Bunlar, ayetler,atasözler, deyimlerdir.Bunlar yanında bir de halk tefekkürünü belirleyen ,insanlara ders veren, düşündüren sözler vardır ki böyle sözlere de hikmetli sözler denir!
Kayserimizin yaşayan şair, bestekar ve tanbur sanatçısı Sabit Özdemir Özenç’ten bir hikmetli söz not etmişim.Kendisi uzun yıllar Almanya’da çalışmış ve bu ülkede emekli olmuştur.Altı ayda bir gidip gelmektedir.Tarih atmamışım ama iki üç yıl öncesine ait olmalıdır.Bir dostuyla sohbet anında ,bizim klasik sorularımızdan olan:
-Ne var, ne yok?
Diye sorduğunda ,dostu,şöyle bir gözüne bakmış ve yorum yapmadan şu hikmetli şiiri söylemiştir.Eskiler böyle öğüt veren,düşündüren şiirlere hikemi şiir adı verirlerdi. Bu anlam yüklü şiir şöyledir:
Hayat denen bir karışık muamma
Muamma olduğu kadar hakikat ama

İnsan yaşadığı kadar çalışsa
Bir de değerli eser yaparsa

Yarın o eser durduğu zaman
Ölmüş sayılmaz insan işte o zaman
Yıl 1967.Bavulumu elime almış,Develi Otobüs terminaline gelmiştim.Ankara’ya gideceğim. Allahtan yol arkadaşım bir dost benden önce gelmiş .Ayak üstü biraz sohbetten sonra otobüse bindik.Gurbete ilk düşüşümüz.A.Ü.DTC F’sini kazanmışız.Edebiyat bölümüne kayıt yaptıracağım.Ağlamaktan gözlerim petek gibi.Cebimde sabit bir para,nerde kalacağım,belli değil.Nasıl geçineceğim belli değil!Ana hedefim akşam okuyup,gündüz de bir iş bulup çalışmak.Yahya Kemal’in deyimiyle “Meçhule giden bir gemi” misali.İşte bu karışık ve ürkek bir tavırla Ankara’ya giriyoruz.
Elimizde Develi’de elimize tutuşturulan bazı adresler var.Bunlardan birine elimizdeki hediye yiyecek ve hediyelerle Ankara içi seyahatlara daha ilk günden başlamış olduk !Bir iki gün dst evlerinde misafireten kaldık ama gördük ki Develi gerçeği ile Ankara gerçeği çok farklı.Baktık ki ben mutlaka Develi yardımlaşma Derneği’ne girmem lazım.Buna karar verdiğim gün de severek ve büyük bir arzuyla tercih ettiğim Fakülteye kayıtımı da yaptırdım.Mutluluktan uçuyordum.Artık biz de fakülteli olmuştuk.Hemen bir mektup yazarak anne ve babama bu mutluluğumu haber vermiştim.İnanıyorum ki ailem mutluluktan ağlamışlardır!
Bir öğrenci için yurt hayatı bambaşka bir dünyadır!Bizden önce Göksel Suyolcu,Kadir Kabadayı,Fahri Soykan,Ufuk Oral,Alaattin Soydemir (Cici Bey’in Ali) Ahmet Ganioğlu,Ahmet Etyemez Küflü’nün Şadi vb.Bizden çok yaşlı olan Yaşar Okur,Ülkü Celayiroğlu gibi gelip giden birbirinden değerli ağabeyler.Sevgi ve muhabbet dolu günler.Çoğu gündüz çalışıp ,sınav günleri sınavlara giriyorlar.Öyleki 18 yılda fakülteden mezun olan ağabeyler oldu.Ancak 10 ay sonra iş bulup bir eve üç arkadaşla(Şahin Berk,Zeki Kahya,ben ve Niğdeli bir dost İlhami Şimşek ) bir eve çıktık ki keyfimize diyecek yok.Bir tarafta huzurlu bir ortam ,cebimiz dolu ,düzenli ve ahenkli bir hayat.
İşte böyle bir ortamda iken Develi’den bir dosttan.Mustafa Toksoy’dan bir mektup.Aman Allah’ım tam kendi rind üslubuna yakışır satırlar.Bir hikmetli şiir var ki okunmaya değer:
Allah yaparsa bir kulun işini
Mermere geçirir dişini.
Allah istemezse bir kulun işini
Muhallebi yerken kırar dişini
Şimdi gerçekler böyle özlü bir biçimde Toksoy’un diliyle dillenmişse ben ne diyeyim?İşin gerçeği o günlerde bana ilaç gibi gelmişti.
Ölenlere rahmet,kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Çağdaş Develi/08/12/2016

Share
630 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VAKIFLAR HAFTASI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur. Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız hayır kurumları yapmıştır. Vakıflarımız Türk - İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Kısaca vakıf,...
 • DEVELİ’NİN ÇINARLARI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Ağaçlar içerisinde çocukluğumdan beri ulu çınar ve ceviz ağaçları beni hep heyecanlandırmıştır. Küçük yaşlarda Develi dışına çeşitli sebeplerle çıkmıştım. Bu bakımdan değişik coğrafyalar ve üzerinde yetişen çeşitli ağaçlardan bazıları hep dikkatimi çekmiştir. Özellikle çınar ağaçları. Beni özellikle ilk defa heyecanlandıran ve dikkatimi çeken Tarsus girişindeki çınar koruluğu olmuştur. Daha sonra dikkatimi çeken tarihî şehirlerimiz : Bursa ile İstanbul'un tarihi çınarlarıdır. Özellikle İstanbul çınarlarından Tevfik Fikret'in anlattığı ve O...
 • GÖNÜLLERİN BAŞKANI DR.MEMDUH BÜYÜKKILIÇ NAMI DİĞER ATOM KARINCA

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

    “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.”Felsefesini kendisine düstur etmiş bir Başkan. Yaradanın en şereflisi insana hizmet etmek amacıyla gece gündüz çalışan güler yüzlü ve fedakâr bir insan, Dr. Memduh Büyükkılıç. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da 24 Kasım da İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı adayları tanıtım toplantısında partisinin 40 Belediye başkanını açıkladı. 14 Büyükşehir, 26 İl Belediye Başkan Adayı Açıklandı 14 büyükşehir, 26 il Belediye Başkan adayları için yapılan ...
 • DÜNYA AİDS GÜNÜ

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

  Bu hafta ki yazımı, çok önemli gördüğüm ve internette araştırarak hazırladığım son yılların en acımasız hastalığı AİDS hastalığı üzerinedir. AİDS'in açılımı Acquired İmmuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltılması olarak ortaya çıkmış ve “Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu” olarak Türkçeye çevrilmiştir. AİDS, vücudun bağışıklık sistemini çökerten bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan virüse HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) adı verilmiştir. HIV virüsü, insanın bağışıklık sisteminin içine yerleşerek bağışıkl...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma