logo

KÜPÜRLER ARASINDA:2 HİKMETLİ SÖZLER


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

İnsanlara ders vermek,anlatımlarını etkili kılmak ve akılda etkisiyle kalmak için ele aldığı konu ve anlatımı bakımından önemli sözler ,kalıp ifadeler vardır.Bunlar, ayetler,atasözler, deyimlerdir.Bunlar yanında bir de halk tefekkürünü belirleyen ,insanlara ders veren, düşündüren sözler vardır ki böyle sözlere de hikmetli sözler denir!
Kayserimizin yaşayan şair, bestekar ve tanbur sanatçısı Sabit Özdemir Özenç’ten bir hikmetli söz not etmişim.Kendisi uzun yıllar Almanya’da çalışmış ve bu ülkede emekli olmuştur.Altı ayda bir gidip gelmektedir.Tarih atmamışım ama iki üç yıl öncesine ait olmalıdır.Bir dostuyla sohbet anında ,bizim klasik sorularımızdan olan:
-Ne var, ne yok?
Diye sorduğunda ,dostu,şöyle bir gözüne bakmış ve yorum yapmadan şu hikmetli şiiri söylemiştir.Eskiler böyle öğüt veren,düşündüren şiirlere hikemi şiir adı verirlerdi. Bu anlam yüklü şiir şöyledir:
Hayat denen bir karışık muamma
Muamma olduğu kadar hakikat ama

İnsan yaşadığı kadar çalışsa
Bir de değerli eser yaparsa

Yarın o eser durduğu zaman
Ölmüş sayılmaz insan işte o zaman
Yıl 1967.Bavulumu elime almış,Develi Otobüs terminaline gelmiştim.Ankara’ya gideceğim. Allahtan yol arkadaşım bir dost benden önce gelmiş .Ayak üstü biraz sohbetten sonra otobüse bindik.Gurbete ilk düşüşümüz.A.Ü.DTC F’sini kazanmışız.Edebiyat bölümüne kayıt yaptıracağım.Ağlamaktan gözlerim petek gibi.Cebimde sabit bir para,nerde kalacağım,belli değil.Nasıl geçineceğim belli değil!Ana hedefim akşam okuyup,gündüz de bir iş bulup çalışmak.Yahya Kemal’in deyimiyle “Meçhule giden bir gemi” misali.İşte bu karışık ve ürkek bir tavırla Ankara’ya giriyoruz.
Elimizde Develi’de elimize tutuşturulan bazı adresler var.Bunlardan birine elimizdeki hediye yiyecek ve hediyelerle Ankara içi seyahatlara daha ilk günden başlamış olduk !Bir iki gün dst evlerinde misafireten kaldık ama gördük ki Develi gerçeği ile Ankara gerçeği çok farklı.Baktık ki ben mutlaka Develi yardımlaşma Derneği’ne girmem lazım.Buna karar verdiğim gün de severek ve büyük bir arzuyla tercih ettiğim Fakülteye kayıtımı da yaptırdım.Mutluluktan uçuyordum.Artık biz de fakülteli olmuştuk.Hemen bir mektup yazarak anne ve babama bu mutluluğumu haber vermiştim.İnanıyorum ki ailem mutluluktan ağlamışlardır!
Bir öğrenci için yurt hayatı bambaşka bir dünyadır!Bizden önce Göksel Suyolcu,Kadir Kabadayı,Fahri Soykan,Ufuk Oral,Alaattin Soydemir (Cici Bey’in Ali) Ahmet Ganioğlu,Ahmet Etyemez Küflü’nün Şadi vb.Bizden çok yaşlı olan Yaşar Okur,Ülkü Celayiroğlu gibi gelip giden birbirinden değerli ağabeyler.Sevgi ve muhabbet dolu günler.Çoğu gündüz çalışıp ,sınav günleri sınavlara giriyorlar.Öyleki 18 yılda fakülteden mezun olan ağabeyler oldu.Ancak 10 ay sonra iş bulup bir eve üç arkadaşla(Şahin Berk,Zeki Kahya,ben ve Niğdeli bir dost İlhami Şimşek ) bir eve çıktık ki keyfimize diyecek yok.Bir tarafta huzurlu bir ortam ,cebimiz dolu ,düzenli ve ahenkli bir hayat.
İşte böyle bir ortamda iken Develi’den bir dosttan.Mustafa Toksoy’dan bir mektup.Aman Allah’ım tam kendi rind üslubuna yakışır satırlar.Bir hikmetli şiir var ki okunmaya değer:
Allah yaparsa bir kulun işini
Mermere geçirir dişini.
Allah istemezse bir kulun işini
Muhallebi yerken kırar dişini
Şimdi gerçekler böyle özlü bir biçimde Toksoy’un diliyle dillenmişse ben ne diyeyim?İşin gerçeği o günlerde bana ilaç gibi gelmişti.
Ölenlere rahmet,kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Çağdaş Develi/08/12/2016

Share
778 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

  24 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Bir bölgedeki bitki, hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğine, o alanın ne kadar sağlıklı bir yaşam ortamı olmasına “Biyolojik Çeşitlilik” denilmektedir. Her ekosistemin kendine özgü bir biyolojik çeşitliliği bulunmaktadır. Bu itibarla biyolojik çeşitlilik bir doğal zenginliktir. Bir ülkedeki bitki ve hayvan türleri, hem o ülkenin hem de dünyanın biyolojik zenginliği olarak kabul edilmektedir. Ekosistemlerin görevi, canlıların yaşamlarını ve nesillerini sürdürebilmek için uygun ortamın hazırlanmasını sağlamaktır. Ekosistemler, ca...
 • DEVELİ DERNEĞİ’NİN İFTAR YEMEĞİ

  24 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Tam adı Develiler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kayseri'de 2004 yılında bir gurup Develi sevdalısı Develi'li münevverler tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Develi insanı Kayseri'ye mesafeli yaklaşmıştır. Bu bir şekilde Kayseri için böyledir! Bunda Kayseri'nin “Yilli !” tercihleri yani kendisinin dışında diğerlerini dışlama olgusu büyük rol oynamıştır. Diğer bir sebep Develi'nin nüfus yoğunluğu, kazalar içerisinde kültür genişliği ve ekonomik kalkınmışlığı ile insanının eğitim kalitesinin yüksekliği de her zaman etkili olmuştur. Hemen ilave ed...
 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...