logo

Kırıkkale Üniversitesi’nde Bir Değerimiz Prof. Dr. Ömer Cücük


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Develi İç Anadolu’nun en eğitimli insanlarının bulunduğu bir ilçemizdir.
Bugün %95’i okumuş insanlarımızdan oluşuyorsa bunda 1957 yılında eğitim ve öğretime başlayan Develi Lisesi’nin büyük rolü olmuştur.

Daha önceleri Develi’li okuma sevdalıları bu arzularını Kayseri İdadisi/Lisesi, Sivas Lisesi ile çok az da olsa İstanbul Sultanilerinden Vefa ile Sultanilerinden mezun olmuşlardır. Bu sultanilerin tercih edilmelerinin sebebi yatılı okul olmalarıdır.

Ancak Develi’ye yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen ve Develi’den 131 öğrenciyi mezun eden Kayseri Lisesi’dir.

Develi Eğitim Tarihi, Develi 2007 adlı eserimizi hazırlarken gördüm ki Türk üniversitelerinde görev alan 100 üzerinde öğretim üyesi hizmet vermektedir.

Bugün öyle zannediyorum ki bu rakam 140-150 öğretim üyesini bulmuştur.
İşte geçtiğimiz haftada yeni bir Develili öğretim üyemiz ise, Ömer Cücük dostumuz Karabük Üniversitesi’nde Prof.Dr. ünvanını almıştır.
Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun diyoruz.

Bu değerli dostumuz, Yukarı Develi’lidir. 1950 doğumludur.
Babası Hacıosmanoğullarından Hacı Osman, annesi Şerife Küçükoğlu’dur.
Tahsiline gelince İlkokulu doğum yeri olan Y. Develi’deki Selçuk İlkoğretim okuludur. Ortaokul ve liseyi ise Develi Lisesi’nde okumuştur.Yüksek eğitim ve öğretimi ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1976 yılında tamamlamıştır.

Ömer Cücük mezun olur olmaz, Ankara Numune Hastahanesi’ne girerek çalışmaya başlamıştır.
Master’ını Ankara Üniversitesinde tamamlayan Ömer Cücük, Dengeli ve prensipli ayrıca çok çalışkan yaşayışı ile Gazi Üniversitesi ve Numune Hastanesi Rehabilitasyon Merkezinde doktorasını tamamlamıştır.
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde Doçentliğe yükselmiştir.

Burada çalışırken Karabük Üniversitesi’nde de 2018’de Psikiyatri kliniğinde görevli iken profösörlüğe yükselmiştir.
Halen kendisi bu üniversitenin psikiyatri kliniğinde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.
Develi’den Güler Şişli hanımefendi ile evlenmiş ve iki kız çocuğu babasıdır.
Bunlardan biri İnşaat Mühendisidir.
Aynı Üniversitede Doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Diğer kızı Yüksek Bilgisayar mühendisi olarak kurumsal bir holding de çalışmaktadır.

Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu “Başaran dostumuz” ağır hayat şartlarının olgunlaştırdığı bir insandır. Bir dönem Develi Lisesi’nde okurken ağabeyi ile beraber Yukarı Develi’den eğitim için yağmur, kar çamur demeden en az sekiz kilometrelik yolu yaz-kış yayan yürüyerek gelen tüm Yukarı Develi’li öğrencilerimizin arasındadır.

Güzel de dahası var. Öğle yemeği ise ”ya sızgıt, ya da pekmez sokumu!” olmuştur.

Share
1171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...
 • İŞ İNSANI KAZIM AKSU” NUN HAYATTAN GÜNCELER” KONFERANSI

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

    27.04.2019 tarihinde Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu Aksal Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Aksuydu. Program sunucu Ayşenur Serbest’in açılış konuşması ardından katılımcılara takdim ile devam etti. Dernek Başkanı olarak ben bir selamlama konuşması yaptım. Konuşmacı iş insanı Kazım Aksu’ya ve Nisan Ayı bursunu ve burs sonrası ikramı veren Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaca’ya teşekkür ettim. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettim. Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Aksu ağabe...
 • Daha Az Otomobil Daha Çok Bisiklet

  09 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Ben yazarken okuyorum, araştırıyorum öyle yazıyorum.Ama arada bir okuduğum yazıları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu bisiklet olayına girerken kafadan ezbere girmedim.Okuyarak, araştırarak, yerinde görerek, deneyimleyerek girdim.Sanmayınki kafamdan uydurarak yazıyorum.Alın işte size takip ettiğim kişi Pınar Pinzuti’nin yazısını şuraya koyuyorum.Umarım bizi daha iyi anlarsınız: “Sıkışıklığın Çözümü: Daha az otomobil, daha çok bisiklet! Bunu 10 yaşındaki bir kız çocuğu anladığına göre, belediye başkanlarının zeki olmasalar da çözümü kavrayabilec...