logo

EVEREKLİ SEYRANİ’DEN MOLU’LU ÂŞIK REVAİ’YE MEKTUP


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Devrinin şairleri arasında büyük ün salan Everekli Âşık Seyrani, Molulu Aşık Revai’nin ismini ve ondan sık sık bahsedildiğini duydukça, ruhunda beliren hislerin tesiri ile Revai’ye şöyle bir mektup göndermiş:
-“İşittiğime nazaran Molu’nun inekleri pek meşhurmuş. Bana öyle bir inek gönder ki rengi sarı olmasın, siyaholmasın, bozolmasın, alaca olmasın” diyerek, bütün inek renkleri, sıralayıp bunların dışında bir inek gönderilmesini istemiş.
Mektubu alan Molulu Revai, bunda mutlaka bir maksat ve incelik bulunduğunu derhal kavramış ve Seyrani’ye şu cevabı yazmış:
-“Mektubunuzu alır almaz istediğiniz renkteki ineği buldum. Ancak bunu size gönderecek mutemet bir kimse bulunmadığı cihetle,bizzat buraya kadar gelmeniz gerekmektedir.Fakat Pazartesi günü gelmeyin, Salı günü gelmeyin, Çarşamba günü gelmeyin, Perşembe günü gelmeyin, Cuma, Cumartesi ve Pazar günü gelmeyin, bunların dışında hangi gün gelirseniz geliniz.”
Seyrani bu cevap üzerine Reavi’nin boş bir insan olmadığına kanaat getirmiş ve beklemiş bir “Bayram Günü” Molu’ya giderek Revai’yi bulmuş.
-Haydi bakalım âşık, gel dedin geldim. Çıkarda görelim şu bizim için aldığın ineği.
Reavi düşünmüş:
-İyi ama bugün Salı. Ben size Salı günü de gelmeyin diye yazmıştım.
-Yok, âşık bugün Salı değil “Bayram”dır diye Seyrani çıkışınca, iş kızışmış ve oradan geçen herkese “bugün ne? Diye sormaya karar vermişler. Fakat kime sormuşlarsa hepsi de:
-Bugün bayram demiş ve bahsi Seyrani kazanmış.
MOLULU AŞIK REAVİ KİMDİR:
1811 yılında Kayseri’nin Molu Köyü’nde doğmuştur.1883 yılında Molu’da vefat etmiştir. Vefatına kadar geçimini hasırcılıkla sağlamıştır.
Molulu Aşık Reavi’nin yazdığı bilinen Divanı Molu Köyü Hanedan odalarında okunduğu bilinmektedir. Yakın zamana kadar el yazması Divanı (yazma defter)bulmak mümkün olmamıştır.
Askerlik nedeniyle bulunduğu İstanbul’da, âşıklar kahvesine uğrayan ve burada kendisine Revai mahlası verilen Mustafa Revai, semai kahvelerinin müdavimleri olan Bektaşi şairlerden, Bektaşilik bilgisini, sevgisini ve kültürünü almış dolayısıyla bu tarikata yönelmiş olduğu bazı şiirlerinden anlaşılmakta ise de, daha sonraları Bektaşilikle yetinmeyip Abdülkadir Geylani’nin kurduğu Kadirilik tarikatına intisap etmiş ve bu tarikatta da kalmayıp en son olarak Mevlevilik tarikatında karar kılmış olduğu eserlerinden açıkça anlaşılmaktadır.
Molulu Âşık Revai irticalen şiir söylerken, gözlerini yüksek bir noktaya diker ve şiir bitinceye kadar o noktaya bakarmış. Bu durumun nasıl olduğunu hep bir noktaya göz kırpmadan nasıl baktığını sordukları zaman Revai şu cevabı vermiş:
-“Aşkın deryası gözümün önünden coşkun bir sel suyu gibi akar ve işte o zaman ben içinden kapabildiğimi söylerim.”
ÂŞIK SEYRANİ’NİN MOLULU ÂŞIK REAVİ İLE SÖYLEŞİSİ:
Reavi’ninçağdaşı âşıklardan Everekli Aşık Seyrani ile karşılıklı söyleşisi ile sizleri baş başa bırakıyorum:
Seyrani:
Bizden selam söylen çatlım çanağa
Kokusu olmayan gül güllenmesin
Koymayın kargayı gülşenli bağa
Gübre müptelası bülbüllenmesin
Revai:
Hak aslanı hayrı ihtiyar eden
Bir harpten usanmaz iftihar eder
Düşman ülkesini tarumar eder
Ali Zülfikar’la düldüllenmesin.
Seyrani:
Mürtekip âdemden ülfeti soğut,
Mağrurluk lafzını Seyrani unut
Çirkini güzeli indinde bir tut
Olursa olmazsa dil dillenmesin.
Revai:
Kimseyi beğenmez çıksan katına
Gönül beğenmez çıksam katına
Gönül bakmaz tazesine kartına
Beygir denk olur mu Arap atına
Söyleyin de o’na düldüllenmesin.
Seyrani:
Yetmiş bin nefesi verse bir kula
Birisini hayra sarfeder mola
Lisanımız Türkçe darılır mola
Arabiden gayrı dil dillenmesin.
Revai:
Arif ola anlar her sözü bilir
Kimisi giderken kimisi gelir
Kötüler sevilmez iyi sevilir
Bu dünyada kimse gönüllenmesin.
Seyrani:
Lihye-i şerif tek var mı muteber
Evvelki tıraşta kim idi berber
Seyrani bir kılın mehdini eder
Kılabudun sırma tel tellenmesin.
Revai:
Dünya şöhretine aldanan ahmak
Revai,ahirim sonumuz toprak
Emr-i Hak’la solar yeşeren toprak
Ecel yeli eser sünbüllenmesin.
Kaynaklar: Dr. Rasim Deniz – Molulu Âşık Reavi, Abdullah Satoğlu – Halk Şairi Molulu Revai.

Share
1320 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...