logo

EBELER HAFTASI


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yeni doğanın bakımını, aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere eğitilmiş kişiye “EBE” denilmektedir.
Ebeler, bir bebeğin dünyaya gelmesinde rol almaları, doğum sancısı yaşayan annenin ağrısını azaltmaları ve bebeğin dünyaya gelmesini sağlamaları nedeniyle, ebelik mesleğinin dünya meslekleri arasında saygın bir konum kazanmasına neden olmuşlardır. Doğum öncesi ve sonrasında ailelerin yanında yer alan ebeler, onlara ilk desteği vermişler ve sağlıklı nesillerin ve aile kurumunun gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.
Ebelerimiz büyük fedakârlıklar yaparak görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yapmaya çabalamaktadır. Bu nedenle her yıl ebeliğin önemine dikkat çekmek için 21 – 28 Nisan tarihleri arası “Ebeler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Her insanın dünyaya ilk gözünü açtığında tanıştığı ilk kişi ebelerdir. Tarihin en eski mesleği olan ebelik mesleği aynı zamanda önemli mesleklerden birisidir. Ebeler aynı zamanda ailenin, kadının ve toplumun sağlık danışmanlarıdır. Doğumdan önce ve sonra ailelerin yanında yer alarak onları eğitmiş ve sağlıklı nesillerin oluşmasına katkı sağlamışlardır.
M.Ö. 5000 yıllarında resimlerde çömelmiş ıkınan kadınlara ve onlara yardım eden ebe resimleri görülmüştür. Ebelik, tarihin en eski mesleklerinden birisidir. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirmek ve aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını sağlamak ebelerin toplum içinde saygın bir yer edinmesine neden olmuştur.
Türklerin her devrinde ve kültüründe ebelik vardır. Doğuran kadına hizmet eden ebeler, Türk kültüründe çok saygı ve itibar görmüştür. Ebeler usta-çırak usulü ile eğitilmektedir.
Eski çağlarda Asurlularda, Çinlilerde, Mısırda, Eski Yunanda, Hititlerde ebelik mesleği vardı. Hekimlik kadar eski bir sanat olan ebelik eskiden ülkemizde anadan kıza geçen görgü ve deneyime dayanan bir meslek olmuştur. 19.yy’da İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde isim yapmış ebelerin yanında usta çırak yöntemi ile yetişen “Küçük Ebe” adı verilen genç hanımlar ebelik görevlerini yürütmüşlerdir.
İlk ebelik eğitim faaliyeti 1846 yılında ebelik kurslarının açılması ile başlamıştır. Eğitim görmüş ebelerin tarihi bu denli eski iken 1906 yılında ilk Ebelik Okulu açılmış ve eğitim seviyesi daha da arttırılmıştır. Ebelik, Cumhuriyet Döneminde Ebelik Eğitimi Okul 1924 yılında Tıp Fakültesine bağlanmış ve eğitim süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Bu okullarda ortaokulu bitirme şartı aranırken, 1924 yılında İstanbul Şişli Çocuk Hastanesi içinde 50 kişilik bir “Ebe Öğrenci Yurdu” açılmıştır.
1958 yılına gelindiğinde ortaokula dayalı 4 yıllık Ebe ve Hemşirelik okulları açılmış ve 1976 yılında da bu okullar sağlık kolejlerine dönüşmüştür.
Kadını, dünyanın en kutsal duygularından biri olan “annelik” duygusuna kavuşturan ebelerimiz anne ve çocuk sağlığı açısından üstlendikleri sorumluluk nedeni ile kutsal bir görevi icra etmektedir. Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından birisidir.
Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirmeye çalışan, aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını sağlayan, dünyaya gözlerimizi açarken ilk gördüğümüz, bizleri ilk kucağına alan tüm ebelerin, 21 – 28 Nisan “Ebeler Haftasını” kutlar, mesleklerinde ve yaşamlarında başarılar dilerim.

Share
1515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Şişeden çıkan mektubu Ali Atalay ağabeyim bana gönderdi.Çağdaş Develi Gazetemiz okuyucularıyla paylaşmak istedim.İşte o mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor. “Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültes...
 • SABIRSIZLIK GÜNÜ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Gerçek hayatta işler her zaman bizim istediğimiz hızda yürümez. Hayatımızda zaman zaman meşakkatli, zor, doğal engeller, beklenmedik olaylar ve çeşitli güçlüklerle karşılarız. Bu durum bazılarımızı ziyadesiyle yorar ve yıpratır. Bu nedenle hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Yaşadığımız süreçte herkesin sabrını zorlayan ya da taşıran bazı durumlar vardır. Sabır, İnsanın başına gelen kötü olaylar, kaza ve belalar karşısında telâşa kapılmadan dayanıp direnmesidir. Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır, baştan çıkartıcı et...
 • ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi'li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi'nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Se...
 • Develili Şair Dülgeroğlu Sabit Bey

  09 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Yollar hiç yanılmaz, yolcu yanılır, Bulursan merhemin yara sarılır, Dülgeroğlu Sabit adın anılır, Bu fani âlemden göçüp gidince. Mili ve manevi değerlerle mücehhez şiirler yazan, gerçek şairlerimizin peşinden giden çıraklardan Cengâverlere tazimle… Ruhları şad olsun. Allah'ın rahmeti üzerlerine olsun. (Dülgeroğlu Sabit) Sabit Çelik: 3 Nisan 1949 tarihinde Develi'nin İlçesi Fraktın (Gümüş Ören) Köyü'nde doğdu. Süleyman Ağa ve Fatiş Hanım'ın yedisi erkek üçü kız on çocuğundan yaş sıralamasında dokuzuncusu olup 1958 yılından beri ...