logo

DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır.
Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Dünya Sağlık Örgütü”, 10 Eylül tarihini “Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak ilan etmiştir. İntiharlar küresel öneme sahip ciddi bir halk sağlığı problemi olup dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artış göstermektedir.
Dünya Sağlık Örgütü, 2015 yılında dünyada 800.000 kişinin intihar sonucu öldüğünü bildirmiştir. Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değerler kabaca her 3 saniyede bir kişi intihar girişiminde bulunmakta ve her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu yaşamını yitirmektedir. İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intiharın toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu nettir.
Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkelerin ulusal intihar önleme programları olmasının önemine vurgu yapmaktadır. İntiharları önlemeye yönelik, intiharın psikolojik ve sosyal boyutlarını içine alan kapsamlı projelere ihtiyaç bulunmaktadır.
İnsanlar çeşitli sorunlara bağlı olan dayanılmaz duygusal acılardan kurtulmak için intihara başvurabilir. İntihar girişiminde bulunan kişi, öylesine bir sıkıntı içerisindedir ki bu durumdan kurtulmasını sağlayacak başka seçenekleri göremez. Girişimde bulunan kişi gerçekten ölme arzusunda olabileceği gibi bu davranışında acısını, çaresizliğini ve umutsuzluğunu dile getirmek amacını da gütmüş olabilir.
Uzmanlara göre yalnızlık, insanları depresyona ve intihara sürükleyen etkenlerden birisidir. Yetişkinlerde en sık intihara yol açan olaylar mali ya da iş ile bağlantılı sorunlardır. Önem verdiğimiz bir kişi intihardan bahsettiğinde yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri sakin olmak ve o kişiyi dinlemektir. Unutmayalım eğilimli hisseden kişiler kendilerini etraftan soyutlarlar ve bu yüzden onlarla iletişim kurmak çok önemlidir.
Toplumsal açıdan önemli bir sorun olan intihar olgusu diğer bütün toplumsal olgulara göre farklı bir özelliğe sahiptir. Bütün toplumsal olguların temelinde insan yaşamını devam ettirebilme çabası vardır.
Artmakta olan intihar oranlarını ancak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin temel ilkelerinin gerçekleştirilmesi, adalet, emniyet, medya, eğitim ve sağlık kurumlarının birlikte çalışması, etkin intiharı önleme projelerinin gerçekleştirilmesi ile azaltmak mümkün olacaktır.
Kendini öldürmeyi deneyen ve öldüren insanların neredeyse hepsi öncesinde bunun sinyallerini vermiştir. Bu yüzden açık ya da kapalı bir şekilde kendini öldürmekten bahseden herkes ciddiye alınmalı ve hemen harekete geçilmelidir. Bir insanın yaşıyor olması hala onu tutan bir şeyler olduğunu göstermekte ve eğer bunu birisiyle paylaştıysa bu yardım istediği ve bir şeyler yapılabileceği anlamına gelmektedir.
İntihar önlenebilir. Dikkat edilmesi gereken şey hiç de öyle sanıldığı gibi gizemli olmayan bir sorundur. Yeter ki fark edildiğinde bir psikiyatriste ulaşılması için çaba sarf edilmelidir.
Şunu unutmayalım, hissedebileceğiniz yoğun çaresizlik, anlamsızlık, suçluluk, değersizlik gibi duygular yani hiç geçmeyecekmiş gibi görünen şeyler bir gün mutlaka geçecektir. Yeter ki sabretmesini bilelim ve bu olgudan kurtulmanın yollarını arayalım. Yaşantımız inişli çıkışlı olsa da hayatta kalmak ve onu sürdürebilmek güzel bir şeydir.

Share
556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma