logo

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

10 Aralık ile başlayan hafta Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde İnsan Hakları Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insan haklarını kesin bir tanımla ortaya koymak için hazırlanmıştır.
Birleşmiş Milletler, 10 Aralık 1948 tarihinde, “İnsan Hakları Anayasası” olarak da ifade edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”ni kabul ederek tüm dünyaya ilan etmiştir. İnsan Hakları Bildirgesi otuz maddelik bir bildiri olup, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır. 10 Aralık 1948 tarihinde diğer dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak biz de bu bildiriyi kabul ederek imzaladık.
İnsan hakkı, tüm insanların dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanların eşit şartlara sahip olduğu haklardır. Dinimizde de insan hakları ve özgürlükler, Allah tarafından güvence altına alınmıştır. Kuran’ı Kerim, baştan sona okunduğu zaman onun insan haklarına ne kadar önem verdiği açıkça görülecektir.
İnsan hakları, her kişiye bağımsız seçim yapma, özgürce yaşama hakkı vermiştir. Bu özgürlükler ise başkalarının haklarına saygılı olmak ve onların haklarını çiğnememektir. Yani kul hakkı yememektir.
İnsanların dünyada hangi coğrafyada doğduğu önemli değildir. Önemli olan insanların eşit olması ve her türlü haklardan eşit şekilde yararlanmasıdır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kava, çatışma, isyan, ölüm eksik olmamıştır.
Devlet, egemenliği altında bulunan herkesin, insan haklarını tanıma, uygulama ve koruma yükümlülüğünü güvence altına almıştır. Devletin bu yükümlülüğü, taraf olduğu insan hakları sözleşmesi ile Anayasa’mızda belirtilmiştir.
Bu yükümlülük tüm ülkelerin anayasasında yer almasına rağmen ne yazık ki yeryüzünde hala milyonlarca insan, hak ve özgürlüklerinden yoksun, aç ve sefil yaşamaktadır. Dünyamızda insanların büyük çoğunluğu, belli bir azınlık grup tarafından baskı altında tutulmakta ve sömürülmektedir. Baskıcı tutumlar, silahlanma yarışı, savaşlar, hastalıklar, çevre kirliliği ve açlık, insanoğlunun en temel hakkı olan “yaşama hakkını” yok etmektedir.
Ülkemizde, başta yaşanan terör ve darbe olayları, şiddet, zorunlu göçler, mülteci sorunları, ifade ve basın özgürlüğü, yoksulluk, sorumsuzluk yüzünden yurtlarda yanarak ölen çocuklarımız ve açlık gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz olumsuz gelişmeler insan hakları ihlalleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Hemen yanı başımızdaki Irak’ta ve Suriye’de yaşanan,tarihin en büyük insanlık dramlarına, işkence, tecavüz ve kötü muameleye, hayatta kalmak için zorunlu göç etmek durumunda bulunanlara utanç içerisinde tanıklık ediyoruz. Kantonların oluşturulması, ekonomik çıkarların korunması için onlarca değişik isimlerdeki örgüt ve grupların yaptıkları insan hakları ihlallerinin, akan kanın ve savaşın bir an önce son bulması en büyük temennimiz.
Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni anayasanın yanı sıra çok köklü bir yargı reformu ve hukuk eğitimi reformunun bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde bizlere düşen görev, yapılacak çalışmalarla insanların hak ve özgürlüklerinin tanınmasını sağlamaktır.
Her insanın eşit derecede yaşama hakkına sahip olacağı, insanlık onuruna yakışan, insanca yaşamanın ve demokrasinin, insan haklarının zafer kazandığı bir dünyaya sahip olmak için gayret edelim. Hep birlikte insan gibi yaşayabilmek için insana saygı gösterelim ve insan haklarına sahip çıkalım. Adil ve adaletli bir dünyaya kavuşmak dileğiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun…

Share
592 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VAKIFLAR HAFTASI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur. Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız hayır kurumları yapmıştır. Vakıflarımız Türk - İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Kısaca vakıf,...
 • DEVELİ’NİN ÇINARLARI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Ağaçlar içerisinde çocukluğumdan beri ulu çınar ve ceviz ağaçları beni hep heyecanlandırmıştır. Küçük yaşlarda Develi dışına çeşitli sebeplerle çıkmıştım. Bu bakımdan değişik coğrafyalar ve üzerinde yetişen çeşitli ağaçlardan bazıları hep dikkatimi çekmiştir. Özellikle çınar ağaçları. Beni özellikle ilk defa heyecanlandıran ve dikkatimi çeken Tarsus girişindeki çınar koruluğu olmuştur. Daha sonra dikkatimi çeken tarihî şehirlerimiz : Bursa ile İstanbul'un tarihi çınarlarıdır. Özellikle İstanbul çınarlarından Tevfik Fikret'in anlattığı ve O...
 • GÖNÜLLERİN BAŞKANI DR.MEMDUH BÜYÜKKILIÇ NAMI DİĞER ATOM KARINCA

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

    “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.”Felsefesini kendisine düstur etmiş bir Başkan. Yaradanın en şereflisi insana hizmet etmek amacıyla gece gündüz çalışan güler yüzlü ve fedakâr bir insan, Dr. Memduh Büyükkılıç. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da 24 Kasım da İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı adayları tanıtım toplantısında partisinin 40 Belediye başkanını açıkladı. 14 Büyükşehir, 26 İl Belediye Başkan Adayı Açıklandı 14 büyükşehir, 26 il Belediye Başkan adayları için yapılan ...
 • DÜNYA AİDS GÜNÜ

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

  Bu hafta ki yazımı, çok önemli gördüğüm ve internette araştırarak hazırladığım son yılların en acımasız hastalığı AİDS hastalığı üzerinedir. AİDS'in açılımı Acquired İmmuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltılması olarak ortaya çıkmış ve “Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu” olarak Türkçeye çevrilmiştir. AİDS, vücudun bağışıklık sistemini çökerten bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan virüse HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) adı verilmiştir. HIV virüsü, insanın bağışıklık sisteminin içine yerleşerek bağışıkl...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma