logo

DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Günümüzde çikolata hemen hemen herkesin sevdiği dayanılmaz tadı olan bir yiyecek olup, onu sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda dozunda alınan bitter çikolatanın insan sağlığı açısından pek çok faydalı özelliğine rastlanılmıştır.
Çikolata, tatlarının çok güzel olmasının yanında bir de ölçüsünde yendiği zaman faydalı etkileri bulunmaktadır. İnsana mutluluk ve enerji vermektedir.
Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun, maymunlar tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Rivayet odur ki; Maymunlar kakao çekirdeğini kırıp açarak, içindeki beyaz posayı emmeyi pek severlermiş. Maymunların kakao meyvesine olan bu ilgisi, yağmur ormanında yaşayan köylülerin de dikkatini çekmeye başlamış ve köy halkı maymunları taklit ederek posayı emmeye başlamışlar. Sonra bakmışlar ki bu kakao çekirdekleri çürüyünce daha güzel kokmaya başlamış. Bunun üzerine köylüler bu çekirdeği içeceğe çevirmişler. Bu içeceğe de “Chocol haa” adını vermişler. Yani sanıldığı gibi çikolata ilk katı halde değil, sıvı halde üretilmeye başlamış.
Amerika’nın eski uygarlıklarından Mayalardan önce Olmecler’in kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten “Kakao” kelimesi de Olmec dilinden gelmektedir. Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile doruğa çıkmıştır.
Çikolatayı ilk bulan halkın Mayalar olmasına rağmen yaygınlaştıranlarının Aztekler olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki uzun süre bu bitkiye sadece varlıklı insanlar ulaşabilmiştir. Hatta öyle ki kakao çekirdeğinin para olarak kullanıldığı dönemler olmuştur. Bu dönemde çikolata çok değerli ve herkese sunulmayan bir içecek olduğu için sadece kutsal ayinlerde, krallar, askerler, din adamları ve soylular tarafından içilebilmiştir.
Çikolatanın Avrupa’ya götürülmesine Kristof Kolomb öncülük etmiş ancak beklenen ilgiyi görmemiştir. Çikolatanın dünyaya dağılması (İhraç edilmesi) Hernando Cortés (Meksika’yı İspanya adına işgal eden denizci) zamanında gerçekleşmiştir. Dünyaya ihraç edilmesine rağmen çikolata keyif ve zevk veren bir madde kabul edildiği için, kimi dini çevreler ve kiliseler tarafından yasaklanmıştır.
Kakao çekirdekleri ilk defa 7 Temmuz 1550 tarihinde Avrupa’ya getirilmiştir. Bu nedenle her yıl “7 Temmuz” tarihi “Dünya Çikolata Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.
Çikolata, sadece lezzetli bir yiyecek değil, içindeki antioksidanlar ve zihni canlandıran bileşenler nedeniyle sağlığa da yararlı bir yiyecek ve içecektir. Ustalara göre iyi bir çikolata oda sıcaklığında sertliğini korumalı, ağızda ise erimelidir. Taze çikolata ve kakao kokusunun bile mutluluk vermeye yettiğini, vücutta seratonin (Mutluluk hormonu) salgılamasını sağladığını hatırlatmaya gerek olmadığını da biliyorum.
Aslında insanoğlu, çikolatanın mutlu eden etkisini çikolatayı keşfettiğinden beri bilmektedir. Ancak bilimsel araştırmalar daha yakın tarihte yapılmıştır. Kakaonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri ise araştırılması halen devam etmektedir.
Çikolatanın faydalarına gelince; Çikolata bağırsakları çalıştırır. Kemik gelişimine fayda sağlar. Kansere karşı korunmada etkindir. Doğal bir anti-depresandır. Kalp krizi riskini azaltır. Bağışıklık sistemini korur. Cildi güzelleştirir. Doğal bir afrodizyaktır. Hafızayı güçlendirir. Çikolata tansiyonu düzenler.
Yine de sağlık sorunu yaşayanların doktorlarına danışarak, çikolata tüketmesini öneririm. Bu faydalı yiyeceğin hayatımıza mutluluk katmasını ve çikolata tadında güzel hayatlar yaşamanızı diliyorum.

Share
824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YOKSULLUKLA MÜCADELE GÜNÜ

  18 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Dünyada meydan gelen ekonomik ve teknolojik değişimler toplumsal hayatı doğrudan etkilemektedir. Yoksulluk sorunu gelişmekte olan, az gelişmiş ve gelişmiş ülkelerde farklı derecelerde görülse de dünya ölçeğinde hissedilen bir sorundur. Çok çeşitli boyutları olmasına karşın özellikle ekonomik boyutuyla beraber yoksulluk sorunu ulusal ve uluslararası düzeyde inceleme konusu olmaktadır. Yoksulluk çok yönlü ve karmaşık yapısı nedeniyle tanımlanması güç olan bir kavramdır. Yoksulluk nedir? Sorununa verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Yoksullu...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: IV HAŞİM NEZİHİ OKAY

  18 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Develi kültürüne, Develi Ortaokulu müdürü ve Türkçe öğretmeni olduğu süre içerisinde eğitimciliği yanında; sanat çalışmaları ile de nam bırakmış bir değer de Haşim Nezihi Okay'dır. İdarecidir, şairdir ve Halk Edebiyatı araştırmacısıdır. Develi Ortaokulu Kadro Defteri'ne yazdığı biyografisinde 10.06.1904 yılında Niğde'de doğmuştu. Birçok antoloji ve çalışmalarda Amasya doğumludur. Babası Çuhacızade mühendis Ali Hulusi Bey'dir. Anne ismini tespit edemedik. Sekiz yaşlarında yetim kalan Okay, ilkokulu Amasya'da okudu. 1924 yılında Trabzon İlk...
 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma