logo

DEVELİ’DE 3. KOYUN KIRKIMI VE YAYLA ŞENLİĞİ 2. bölüm


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

6011

Görüyoruz ki Erciyes Dağı merkez olarak etekleri özellikle Romalılar döneminde keşfedilmemiş zevk ve eğlence merkezleridir. Kayseri ve civarında basılmış bu paralar üzerinde bu mutlu günlerin resimlerini görmekteyiz.
Bir vesile, Kulpak Köyü üzerinden Cırlavuk Kalesi’ni geçip Erciyes eteklerindeki ve Kartın Tepesi arkasındaki hipodrom ile mezarlıkları ve enteresan su arklarını görünce hayranlığımız bu coğrafyaya bir kat daha artmıştı.Dolayısıyla Kızık Havuzu,Gereme Harabeleri,Elbiz Havuzu, Köşkpınar, Roma Hamamı ve bu hat altındaki “Yer Altı Şehri” bu coğrafyanın henüz layıkıyla keşfedilmemiş kültür hazineleri olduğunu ilgiyle ve merakla,hayranlıkla izlemiştik.Tabii definecilerimizin arsızca ve hoyratça tahriplerinden arta kalanları olduğunu da hemen belirtelim!
Bu arada “Ak Gelin Efsanesi ve Türküsü” belgeselini çekerken Beleşme Yaylası mekan olarak kullanılmıştı. Erciyes’in haşmetini ve çekiciliğini bir kere de burada görmüştük. Ayrıca Yaylacıların bu yaylayı, Harmancık Yazısı gibi neden tercih ettiklerini de öğrenmiştik.Gerçi, Erciyes yaylaları ve yurtları yıllar boyu,değişik Bozulus,Likvanik,Recepli vb.aşiretlerin, yörüklerin vazgeçemediği konak ve sürüleri için mera olarak kullandıkları mekanlardır.
19.Asrın ilk çeyreğinden beri özellikle Beleşme yaylasını sürüleri için yurt tutan Develi Türkmen aileleri vardır:Everek içinde Kapusuzlar,Beşparmaklar,Köylüoğulları bunlardan bazılarıdır.İşte bu köklü ailelerden Suat Köylüoğlu,Naci Mavi,Osman Kapusuz,Ali Beşparmak,Ömer Beşparmak bir araya gelerek Beleşme Yaylası Sürü kültürünü yaşatmak için Beşparmak-Kapusuz-Kapusuzoğlu-Köylüoğlu-Parıldı akraba toplulukları bir araya getirerek, bir geleneği başlatmak arzusu güderler.
Bunun yanında yıllar öncesinde buraya gelen konar-göçerler yayla olarak kullandıkları Beleşme ve Beşparmak Yaylalarına kendi obalarının,gelen giden yolcuların,uzak yerlerden gelen Yörüklerin ihtiyaçlarını karşılamak için buralara değişik mekanlar kazandırmışlardır.Ayrıca çocukların eğitimini devamlı kılmak için “İrfan Çadırı”,ölen insanları için “mezarlık”,ibadet için “namazgah”,olmazsa olmaz olan “Hacı Hatır Çeşmesi” yapmışlardır.
Fakat değişen sosyal ve ekonomik şartlar bu geleneğin de bozulmasını,insan elini ,eteğini bu işlerden çekince bu geleneğin maddi kültürleri de yok olmaya yüz tutmuştur.İşte bu geleneği yıllar boyunca devam ettiren aile çocuklarından şuurlu birkaç kişi bir araya gelerek Erciyes Beşparmak Yaylası’nda 3.Defa Geleneksel Koyun Kırkımı Yemeği ve Şenliği’ni gerçekleştireceklerdir.Tüm akraba ve dostlar davet edilerek hem yaylaya yeniden hayat vermek,kaybolmaya yüz tutan mezarlığı ziyaret edilir hale getirmek ve buradaki hayırhahları yeniden ihya etmek ve özellikle Orman Bölge Müdürlüğü’nün bu bölgedeki başlattığı ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunmak için ,çalışmalarını hızlandırmak niyetindedirler.
İlk iki şenliğin her birine geçtiğimiz yıllarda 1300-1500 kişi gelmiştir.Bu gerçekleşecek olan 3.Şenlikte de bu kadar insan beklenmektedir.Elbette böyle büyük bir organizasyon kolay değildir.Şimdiye kadar yapılan bu çalışmalarda baş çeken Suat Köylüoğlu,Mehmet Beşparmak ve Osman Kapusuz dostları da burada hayırla anmamız gerekecektir.
Bir insan ve topluluğun kökünü ve geçmişini araştırması bir şuur işidir.Yarına güvenle bakabilmenin,yeni umutların yeşermesinin ve çalışma şevkinin artırılması bakımından son derece önemli görüyoruz.
Bu organizenin başarılı olmasını,devamsını diliyoruz.Omuz veren her kişiye de teşekkür ediyoruz. Zira insanlar fani ama eserler kalıcıdır.

Share
2031 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YOKSULLUKLA MÜCADELE GÜNÜ

  18 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Dünyada meydan gelen ekonomik ve teknolojik değişimler toplumsal hayatı doğrudan etkilemektedir. Yoksulluk sorunu gelişmekte olan, az gelişmiş ve gelişmiş ülkelerde farklı derecelerde görülse de dünya ölçeğinde hissedilen bir sorundur. Çok çeşitli boyutları olmasına karşın özellikle ekonomik boyutuyla beraber yoksulluk sorunu ulusal ve uluslararası düzeyde inceleme konusu olmaktadır. Yoksulluk çok yönlü ve karmaşık yapısı nedeniyle tanımlanması güç olan bir kavramdır. Yoksulluk nedir? Sorununa verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Yoksullu...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: IV HAŞİM NEZİHİ OKAY

  18 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Develi kültürüne, Develi Ortaokulu müdürü ve Türkçe öğretmeni olduğu süre içerisinde eğitimciliği yanında; sanat çalışmaları ile de nam bırakmış bir değer de Haşim Nezihi Okay'dır. İdarecidir, şairdir ve Halk Edebiyatı araştırmacısıdır. Develi Ortaokulu Kadro Defteri'ne yazdığı biyografisinde 10.06.1904 yılında Niğde'de doğmuştu. Birçok antoloji ve çalışmalarda Amasya doğumludur. Babası Çuhacızade mühendis Ali Hulusi Bey'dir. Anne ismini tespit edemedik. Sekiz yaşlarında yetim kalan Okay, ilkokulu Amasya'da okudu. 1924 yılında Trabzon İlk...
 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma