logo

DEVELİ’DE 3. KOYUN KIRKIMI VE YAYLA ŞENLİĞİ 2. bölüm


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

6011

Görüyoruz ki Erciyes Dağı merkez olarak etekleri özellikle Romalılar döneminde keşfedilmemiş zevk ve eğlence merkezleridir. Kayseri ve civarında basılmış bu paralar üzerinde bu mutlu günlerin resimlerini görmekteyiz.
Bir vesile, Kulpak Köyü üzerinden Cırlavuk Kalesi’ni geçip Erciyes eteklerindeki ve Kartın Tepesi arkasındaki hipodrom ile mezarlıkları ve enteresan su arklarını görünce hayranlığımız bu coğrafyaya bir kat daha artmıştı.Dolayısıyla Kızık Havuzu,Gereme Harabeleri,Elbiz Havuzu, Köşkpınar, Roma Hamamı ve bu hat altındaki “Yer Altı Şehri” bu coğrafyanın henüz layıkıyla keşfedilmemiş kültür hazineleri olduğunu ilgiyle ve merakla,hayranlıkla izlemiştik.Tabii definecilerimizin arsızca ve hoyratça tahriplerinden arta kalanları olduğunu da hemen belirtelim!
Bu arada “Ak Gelin Efsanesi ve Türküsü” belgeselini çekerken Beleşme Yaylası mekan olarak kullanılmıştı. Erciyes’in haşmetini ve çekiciliğini bir kere de burada görmüştük. Ayrıca Yaylacıların bu yaylayı, Harmancık Yazısı gibi neden tercih ettiklerini de öğrenmiştik.Gerçi, Erciyes yaylaları ve yurtları yıllar boyu,değişik Bozulus,Likvanik,Recepli vb.aşiretlerin, yörüklerin vazgeçemediği konak ve sürüleri için mera olarak kullandıkları mekanlardır.
19.Asrın ilk çeyreğinden beri özellikle Beleşme yaylasını sürüleri için yurt tutan Develi Türkmen aileleri vardır:Everek içinde Kapusuzlar,Beşparmaklar,Köylüoğulları bunlardan bazılarıdır.İşte bu köklü ailelerden Suat Köylüoğlu,Naci Mavi,Osman Kapusuz,Ali Beşparmak,Ömer Beşparmak bir araya gelerek Beleşme Yaylası Sürü kültürünü yaşatmak için Beşparmak-Kapusuz-Kapusuzoğlu-Köylüoğlu-Parıldı akraba toplulukları bir araya getirerek, bir geleneği başlatmak arzusu güderler.
Bunun yanında yıllar öncesinde buraya gelen konar-göçerler yayla olarak kullandıkları Beleşme ve Beşparmak Yaylalarına kendi obalarının,gelen giden yolcuların,uzak yerlerden gelen Yörüklerin ihtiyaçlarını karşılamak için buralara değişik mekanlar kazandırmışlardır.Ayrıca çocukların eğitimini devamlı kılmak için “İrfan Çadırı”,ölen insanları için “mezarlık”,ibadet için “namazgah”,olmazsa olmaz olan “Hacı Hatır Çeşmesi” yapmışlardır.
Fakat değişen sosyal ve ekonomik şartlar bu geleneğin de bozulmasını,insan elini ,eteğini bu işlerden çekince bu geleneğin maddi kültürleri de yok olmaya yüz tutmuştur.İşte bu geleneği yıllar boyunca devam ettiren aile çocuklarından şuurlu birkaç kişi bir araya gelerek Erciyes Beşparmak Yaylası’nda 3.Defa Geleneksel Koyun Kırkımı Yemeği ve Şenliği’ni gerçekleştireceklerdir.Tüm akraba ve dostlar davet edilerek hem yaylaya yeniden hayat vermek,kaybolmaya yüz tutan mezarlığı ziyaret edilir hale getirmek ve buradaki hayırhahları yeniden ihya etmek ve özellikle Orman Bölge Müdürlüğü’nün bu bölgedeki başlattığı ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunmak için ,çalışmalarını hızlandırmak niyetindedirler.
İlk iki şenliğin her birine geçtiğimiz yıllarda 1300-1500 kişi gelmiştir.Bu gerçekleşecek olan 3.Şenlikte de bu kadar insan beklenmektedir.Elbette böyle büyük bir organizasyon kolay değildir.Şimdiye kadar yapılan bu çalışmalarda baş çeken Suat Köylüoğlu,Mehmet Beşparmak ve Osman Kapusuz dostları da burada hayırla anmamız gerekecektir.
Bir insan ve topluluğun kökünü ve geçmişini araştırması bir şuur işidir.Yarına güvenle bakabilmenin,yeni umutların yeşermesinin ve çalışma şevkinin artırılması bakımından son derece önemli görüyoruz.
Bu organizenin başarılı olmasını,devamsını diliyoruz.Omuz veren her kişiye de teşekkür ediyoruz. Zira insanlar fani ama eserler kalıcıdır.

Share
1942 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz’u; Unutmadık ve Unutmayacağız

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Gün 15 Temmuz. 0 gün ezanlarla doğanlar, selalarla veda ettiler. Bir olmak, beraber olmak en büyük silahımızdı. Milletin iradesine kimse darbe vuramazdı. Ellerinde bayraklarla tanklara, toplara ve uçaklara karşı koyan bir milletin destanıdır 15 Temmuz. Milletimiz; demokrasiyi, Vatan ve bayrak aşkını 15 Temmuz'da bütün Dünya’ya gösterdi. O gece milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna. Bayrağımızı indirtmedik, ezanımızı dindirtmedik. 15 Temmuz'da evinde rahat oturmaktansa, ülkesi...
 • Bisiklet ve Kalp Krizi

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Yeni çalışma, bisiklet sürmenin kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığını söylüyor Orta yaşlarda işe bisikletle gidip gelmek kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde azaltıyor. Araştırmacılar, haftada 30 dakika kadar bile bisiklet kullanmanın önümüzdeki 20 yıl boyunca koroner kalp hastalığı gelişme şansını belirgin bir şekilde etkilediğini belirtti. Danimarkalı araştırmacıların projesinde 20 yıl boyunca işe alındığında 45 ila 60 yaşları arasında olan 45.000 kişi takibe alındı . Haftada 90 dakika bisiklet kullanımı sonucunda kalp s...
 • DÜNYA KIBLE GÜNÜ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Kıble, Türkçe “Yön” demek olup aslında insanın herhangi bir tarafa dönmesine veya bir yöne yönelen kimsenin üzerinde bulunduğu hale verilen isimdir. Diğer ifadeyle Kıble, Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve diğer inançlardaki kişilerin ibadet esnasında döndükleri yöndür. Müslümanların kıblesi, Mekke'de “Kâbe” denilen kutsal bina olup, Allah'ın emriyle Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kıble, Müslümanların namazda yönelmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder. Namaz kılarken Kâbe'ye yönelmek farz olduğun...
 • DÜNDEN BUGÜNE DEVELİ’DE BASIN TARİHİ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Mahalli basının Anadolu'da başlaması ve gelişmesinin zor olduğunu söylemek herhalde kehanet değildir. Gazete ve dergilerin, ne zaman başlayıp, hangi sayıda sona erdiğini kesin söylemek, arşiv yetersizliğinden dolayı çok zordur. Nitekim bu konuda hastalık derecesinde hassasiyetimiz olmasına rağmen, bazen yetersiz kalabiliyoruz! Develi uzun yıllar Ermeni, Karamanî Türkler (Hristiyan Türkler) ve Müslüman Türkler beraber huzur içerisinde yaşamışlardır. Eğitim ve öğretim konusunda Ermeniler ve Karamaniler daha erkencidirler. Matbaacılıkta da ilerde...