logo

DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZDE AĞABEYLERİMİZİN FERFENESİ


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Eskiden Develi'de Ferfene Elbiz ve Köşkpınar'da bağ ve bahçeler arasında yapılırdı. Genellikle Develi'ye gelen yakın akraba, eş, dost davet edilirdi. Köşkpına'da Merhum Öğretmen Hasan Suyolcu'nun cevizinin altına yer tutmak için sabahtan gidilirdi. Değişmez menü odun fırınında pişen güveç, bulgur pilavı ve mevsim salatasıydı. Ferfeneler İstanbul'a gelince yaz aylarında piknik, kış aylarında dost meclislerinde ikram edilen yemeklere dönüştü.

Erenköy, Ongun sokakta Öndal apartmanı altındaki Bakırcı’nın Hikmet Birdal Ağabey’in işyerindeki toplantılar işyerini kapatması üzerine çeşitli mekânlarda devam etti. Zaman zaman Avrupa Yakasından Av. Ahmet Özçay, İsmet Aras, Ağabeyler Erenköy’deki bu toplantılara iştirak ederlerdi.
Develimizin güzide insanları, üniversite yıllarından akran olan ağabeylerimiz İstanbul’da her hafta başka başka mekânlarda toplanıyorlardı. Dört haftadan beri Kadıköydeki derneğimizde dost meclisindeki ferfene devam ediyor.
Bu mekânın müdavimleri Develi ve Yöresi Derneği Yönetim Kurulu üyemiz, Gardiyan Kazım Amcanın oğlu Turan Aksu, Yukarı Develi’den Müsellim Develioğlu, Petkim’den emekli Selamlardan Tevfik Özkul Ağabey, İstanbul’da iken her zaman toplantılara katılan Develinin duayenlerinden, neşe kaynağı ağabeyimiz,Seyrani Vakfı Başkanı, hayırsever Suat Köylüoğlu idi.
Suat Ağabey’in Develi’nin HavadanKöyü’ne madende vefat eden ağabeyi merhum Şinasi Köylüoğlu adına yaptırdığı ilkokul mayıs sonunda açılmasını planlıyor. Allah hayırseverlerin sayısın artırsın. Suat Ağabey, babası adına Develi’de Turan Köylüoğlu İlkokulu’nu yaptırarak adını ölümsüzleştirdi. Önemli olan öldükten sonra da hayır eserler bırakarak hayırla yâd edilmek.
Kara Müftü’nün Merhum İsmail Cebeci’nin oğlu Emekli Banka Müdürü ağabeyim Necdet Cebeci, Çöten’li Ahmet Kâ’nın Seyit Amca’nın oğlu Naci Kaman, Derneğimizin eski Yönetim Kurulu Üyesi, Emekli Öğretmen Hüseyin Eren,Develioğullarında Zümrüdün Ömer’in oğlu Beyazıt tüccarlarından Mehmet Solgancak,Tekkeşin’lerden Nüfus Memuru Celal Ağanın oğlu Ülkü Özkara, Gübre Fabrikaları müdürlüğünde emekli, Fıraktın’lı Manifaturacı Merhum İsmail Amca’nın oğlu Saim Çelik Ağabey, Mehroğullarından Ömer Polat, Merhum Pancarın Bekir’in oğlu Emekli Asb. Erol Pancaroğlu, Zeytinburnu tekstilcilerinden Gıdırıklar’dan, Mustafa Sırgüveç, Aşağı Everek’ten Merhum Abbas’ın Ömer’in oğlu, Emekli Noter, İstiklal İlk Okulu’ndan arkadaşım hayırseverlerimizden Hamdi Özdamar, Merhum Çatal’ın Arif’in oğlu Emekli Bankacı Mehmet Kabadayı, Yukarı Develili Kavaslardan Garanti Bankası müdürlerinden Doğan Şahin, Doğan Ağabey bankaya birçok hemşehrimizin alınmasına vesile olmuştur. Böyle yardımsever hemşehrilerimizin sayıları çoğalsın. Yedek parça piyasasından Oto İsmail Şaban Kalem, Tomular’danTekstici Nihat Tomu, Yukarı Develi’den Tekstilci Yusuf Gürpınar toplantıya katılan değerli hemşehrilerimiz.
Sohbet ve yöresel ikramların yapıldığı haftalık toplantılar samimi bir hava içinde geçmektedir. 4. sünü yaptığımız toplantıya dernek onursal başkanımız Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu ve Dernek Başkan Yardımcımız Hatice Ayden, Mali Sekreterimiz hayırsever Yusuf Palamut ve Orhan Deveci katıldılar.
Gençlik Komisyonu Başkanı İbrahim Samed Özdemir ve Başkan Yardımcımız Hatice Hanım ağabeylerimize hizmet ederek sofra kurdular. Geçen hafta sucuk ve pastırma ikram eden Suat Ağabeyin Develi’den getirdiği yufka ekmek ve çemene rağbet fazlaydı.
Kuru fasulye, pilav, turşu, yufka ekmek, çemen, baklava ve tulumba tatlısı toplantının bahanesi. Gaye birlikte güzel bir güne daha merhaba demek, Develi tabiriyle ferfene yapmak. Dost meclisinde hoşça bir gün geçirerek sohbet etmek, hasret gidermek.

Share
1108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

#

DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZDE AĞABEYLERİMİZİN FERFENESİ” için 1 yorum

 1. adembakmaz : diyor ki:

  Orhan bey, eline diline sağlık beni Develiye yıllar öncesine götürdünüz. Unuttuğumu zannettiğim Müsellim ağabeyi hatırlattı- nız FERFENEYİ unutmuştum hatırladım, ADEM BAKMAZ Gönen Balıkesir Mahir Sevmay ın yeğeni .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...