logo

DEVELİ KÜTÜPHANESİ ve OKUMAK ÜZERİNE


Selim AKDOĞAN
yazarakdogan@cagdasdeveli.com.tr

Mustafa Akdoğan tarafından Develi’de ‘bir ilk’ olarak 20 Şubat 1954 tarihinde çıkartılan gazetenin, Milli Kütüphaneden elde edilen birinci sayısının kopyası Develi Kütüphanesine sunuluşu.
Ülkemizde 2013 yılı itibariyle 15 yaş üstü okuma yazma bilmeyen 2,6; okuma yazma bilipte bir okul bitirmemiş olan 3,8; ilkokul + ilköğretim 27,0; ortaokul + lise 15,0; fakülte veya yüksekokul 6,7; yüksek lisans + doktora 0,7 milyon kişi olarak tespit edilmiştir..
Her yıl Nisan ayının ilk haftasında son elli yıldır kesintisiz kutlanmakta olan kütüphane haftasında yapılan etkinliklerle okumanın ve kütüphanelerin önemi vurgulanmaktadır.
Resmi rakamlara göre ülkemizdeki kütüphane sayısı 1.118’dir. Eskiden okuma evleri diye adlandırılan kıraathaneler kaybolduktan sonra şimdilerde tekrar düzenlenmeye çalışılmaktadır. Kıraathanelerin kahvehanelere dönüştürüldükten sonraki durum itibariyle kahvehanelerin sayısı 600 bin sayısına ulaşmıştır. Sürekli okurların sayısı gelişmiş Avrupa ülkelerinde %14-17 iken bu oran ülkemizde oldukça düşüktür.. Amerika’daki bir kişi yılda 12 kitap okurken bizde 12 kişi bir kitap okuyor. Kitaplar pahalı diye bilinir bizde ama kütüphaneler ne güne duruyor.
Size işte Develi Kütüphanesi:
Kuruluş tarihi 1 Ocak 1962. Kitap sayısı 27.299. Ekim 2014 itibariyle 162 üye. Pazar ve pazartesi olmak üzere haftada 2 gün kapalı. Sabah 8 – akşam 5 arası açık olduğu saatler. Yaz kış fark etmekle beraber ziyaretçi sayısı aylık 1000 civarında ve yıllık toplam 12.000 kişi. Orada sessiz ve sıcak bir ortam içinde ders çalışanları ve araştırma yapanları görmek ne güzel değil mi? Evinde rahat çalışma imkânı olmayanlar için büyük fırsat. Ayrıca üye ol ve kitabı ödünç al… Kütüphanede her şey düzenli, tertemiz, inanılmaz bir çalışma ortamı. Çalışan kişi sayısının iki: Müdüre Hanım Songül Karatepe ve görevli Ali Çoban. Ne güler yüzlü, ne profesyonel bir yönetim tarzı. Okuyuculara sağlanan güzel ortam. Her gidenin olumlu intibalarla ayrılacağı bir mekân.

Söz kitaplardan açılınca akla gelen eskiden ikinci el kitapların satıldığı, öğretmene göre çeşitlilik arz eden kitabın piyasada bulunmama ihtimali… Şimdi ise kitaplar bedava, kütüphaneler daha zengin, genel olarak evler sıcak, beslenme daha iyi. Ama gittikçe körelen okuma alışkanlığı üzüntü verici. Okumaya direnen toplumun her kesimi; kadın-erkek, yaşlı-genç vs. Son 40 yıldır artan oranda görsel eğitimi seven bir topluluk. Okuma zevkinin çeşitli bahanelerle tadılamaması ne acı.
1940-50’li yıllarda Kayseri’de yatılı okuyan Develi öğrencilerinin hafta sonunda eve yaya gelişleri ve kış yolculuklarındaki Erciyes’i geçiş hikâyeleri. Ama eğitim daha esaslı, akılda kalıcı ve yalnız gerekenlerin öğretildiği bir usul. Bilgilerin özümsenerek kazanıldığı zamanlar… Şimdi günde 7-8 saat ders. Yorgun çocuk evinin veya dershanenin yolcusu. Ne zaman kütüphaneye gidecek? Diğer taraftan şüphesiz eğitim sistemi iyi niyetlerle hazırlanmaktadır ve yeni dünyada öğretilecek o kadar şey var ki. Ancak bu yükün çocuklar üzerinden azaltılmasına inananlardanım.
Okumak, kütüphane ve ilim yapmak üzere açılan bu konuda konuşulacak çok şey var. Öğretmen haklı, veli haklı ya çocuklar? Bence esas haklı onlar! Gelişmiş ülkelerde sabah bilgi verilip öğleden sonra laboratuvar, atölye, spor, kütüphane ve bir şekilde bilgilerin tatbiki, araştırılıp çoğaltılması veya uygulanmalı öğretimi yapılırken bizim öğrencimiz neden bunaltılarak okumaktan uzaklaştırılır ki.

NOT : Bu hafta vefat eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Arslan’ın annesine rahmet, ailesine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Share
post_views_covry Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VAKIFLAR HAFTASI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur. Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız hayır kurumları yapmıştır. Vakıflarımız Türk - İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Kısaca vakıf,...
 • DEVELİ’NİN ÇINARLARI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Ağaçlar içerisinde çocukluğumdan beri ulu çınar ve ceviz ağaçları beni hep heyecanlandırmıştır. Küçük yaşlarda Develi dışına çeşitli sebeplerle çıkmıştım. Bu bakımdan değişik coğrafyalar ve üzerinde yetişen çeşitli ağaçlardan bazıları hep dikkatimi çekmiştir. Özellikle çınar ağaçları. Beni özellikle ilk defa heyecanlandıran ve dikkatimi çeken Tarsus girişindeki çınar koruluğu olmuştur. Daha sonra dikkatimi çeken tarihî şehirlerimiz : Bursa ile İstanbul'un tarihi çınarlarıdır. Özellikle İstanbul çınarlarından Tevfik Fikret'in anlattığı ve O...
 • GÖNÜLLERİN BAŞKANI DR.MEMDUH BÜYÜKKILIÇ NAMI DİĞER ATOM KARINCA

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

    “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.”Felsefesini kendisine düstur etmiş bir Başkan. Yaradanın en şereflisi insana hizmet etmek amacıyla gece gündüz çalışan güler yüzlü ve fedakâr bir insan, Dr. Memduh Büyükkılıç. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da 24 Kasım da İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı adayları tanıtım toplantısında partisinin 40 Belediye başkanını açıkladı. 14 Büyükşehir, 26 İl Belediye Başkan Adayı Açıklandı 14 büyükşehir, 26 il Belediye Başkan adayları için yapılan ...
 • DÜNYA AİDS GÜNÜ

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

  Bu hafta ki yazımı, çok önemli gördüğüm ve internette araştırarak hazırladığım son yılların en acımasız hastalığı AİDS hastalığı üzerinedir. AİDS'in açılımı Acquired İmmuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltılması olarak ortaya çıkmış ve “Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu” olarak Türkçeye çevrilmiştir. AİDS, vücudun bağışıklık sistemini çökerten bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan virüse HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) adı verilmiştir. HIV virüsü, insanın bağışıklık sisteminin içine yerleşerek bağışıkl...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma