logo

DEVELİ KÖY MONOĞRAFİLERİ : KARACÖREN

Develi köylerinden gezip inceleme yapamadığım dört beş Develi köylerinden biri de Karacören’dir. Ancak hakkında epeyce de okuduğum eserlerden elde ettiğim bilgiler ve tuttuğum notlar mevcuttur.Bu yazımızda da Develi Köy Monoğrafileri” dizisinden olmak üzere Karacaören’i ele almak istiyoruz.
Develi’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir.Sultan Sazlığına yakın bir yer olması ve tarıma elverişli topraklara sahip olması hasılı coğrafi yapısı ve Yeşilhisar-Yahyalı-Develi hattı ortasında olması onu çekici kılmış olmalıdır.Develi’nin Rum-Ermeni ve Türk topluluklarının yıllardır beraber yaşadığı bir yerleşim yeridir.Geçtiğimiz haftalarda “Develi’de Ermeni Kültür Envanteri” adlı yazımızda da belittiğimiz gibi Surp Asvadziddin Kilisesi,Sımpadyan Okulu ve adı bilinmeyen mezarlık buranın eski bir yerleşim yeri olduğunu ve yerleşimin ta Etiler dönemine kadar gidebileceği iddia edilebilir.
“1708 yılının şubat ayında Kütahya yöresinde bulunan Danişmendli Türkmenlerine bağlı Cevanşir ve Kaşıkçılar oymaklarının, Niğde ‘ye bağlı Öyük, Yarlık ve Ulukışla’ ya bağlanan Koçak köylerine Kayseri Bünyan’da, Çakırağıl ve Karacaören köyü, Develi kazasında bulunan Karacaviran ve Millidere isimli harap köylere yerleşmişler. “ adlı bir bilgi de mevcuttur.Ayrıca Develioğullarından öğretmen Ömer Develioğlu, arazi meselesinden mahkemeye verdiği bir maruzatında şöyle bir bilgi verir:”Maruzatım,Develi’nin Karacaören Köyü Hududu içerisinde bulunan Yaylak Mezrası,namıyla maruf bir kıta arazi arazi-yi haliyeyi tasarrufunda bulunduran Kiçikapı’danSipahi SeyyidiMehmet Sadık tarafından devrin tapu senedi sayılan 1244/ 1828 tarihli temessük senedi ile büyük babamız Develioğlu Hacı Ahmet Ağa satın almıştı.
….bu araziyi ihya için Sulucaova ve Endürlük Köylerinden Rumlarla Develi köylerinden getirdiği Türkleri bu yere yerleştirerek Karacaören adında bir köy kurmuş;Rumlara kilise,Türklere de bir cami yaptırmıştır….” demektedir. Demek ki burası daha önce Ermeni bölgesidir!Böylece köydeki Türk ve Rum sosyal hayatı hakkında bize bu bilgi bazı ip uçları vermektedir.A.Gürlek bir yazısında şu ayrıntı bilgiyi verir: “1912 yılında İncesu ve Develi kazalarında 59 233 kişilik toplam nüfus içinde Georgios Hekrekos’a göre 4760 Rum ve 125 Rum aileden söz edilmektedir.
İncesu’dan daha güneyde Ortodoks topluluklarına Zile Köyünde rastlanırdı. Bu köyde Türkçe konuşan 70 Rum aile ile 450 müslüman aile vardı. Karacaören’de Türkçe konuşan 50 Ortodoks Hıristiyan aile ve 50 Ermeni aile ikamet ediyorlardı. “”Köy Rumları mübadele sonucu 1924’ten sonra Adana üzerinden Atina’ya göçmüşlerdir.Bugün buradan Yunanistan’a göçen Karacaören’li Rumlar köy kültürlerini burada da aynen devam ettirdiklerini “Karamanlika” adlı internet sitesindeki bazı bilgilerden öğrenmekteyiz.
Ermeniler daha yakın zamana kadar tehcire rağmen burada kalmışlardır.Ancak bazı kayıtlardan anlıyoruz ki Karacaörenli Ermeniler Haçın Harbi/ Saimbeyli sırasında buraları işgal eden Fransız güçlerini desteklemişlerdir. Nitekim Mondros Mütarekesi sonrası serbest kalıp, Arap çöllerinde kahramanca savaşan Develili yedek subay arkadaşlarının yanına yani Develi’ye gelmek isteyen aslen Niğdeli Enver Bey,buraya uğradığında Ermeniler tarafından öldürülmek istenmiş,fakat savaş içerisinde yoğrulmuş olan Enver Bey daha atik davranarak 4-5 Ermeni’yi öldürerek,Develi’ye kaçarak gelmiştir.Burada da kurulan Develi Kuva-i Milliye teşkilatının aktif bir elemanı olmuştur.
Karacaören Develi’ye 17 kilometredir.Su şebekesi vardır.Nüfusu 2016 yılına göre 416 kadardır.Tek öğretmen ve tek sınıflı okulu 1974 yılında yapılmıştır.
Köyün ekonomisi Hayvancılık ve tarıma dayanır.Özellikle tarımda pancar ,mısır ve yonca ekimi önemlidir.Yeraltı sularından yararlanılır.

Share
1190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Memleketim benim Develi nam-ı diğer Yeşil Everek

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Anıların güzelliğinden midir, havasından mıdır, suyundan mıdır kendimi salakça bir mutluluk içinde buluyorum memleketimi her hatırladığımda; içime cemre düşmüş gibi oluyor. Kartın'da, Göktepe'de, Beşparmak'ta, Gereme'de, Yağlıpınar'da, Körkuyu'da, Kelpin'de, Gölemen'de, Yazı bağları'nda, Elbiz'de, Köşkpınar'da; gezdiğimiz yerler, dallarına tırmandığımız ağaçlar, o güzel günler geliyor aklıma. Eski günlerde olduğu gibi, yaptığım her uzun yolculuğun ardından, yorgunluğumu üzerimden atmak için kendimi Keyişin Havuzu'na atasım, Elbiz'de sularla oy...
 • DÜNYA KOMŞULUK GÜNÜ

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Komşu tabiri birbirine bitişik ya da yakın konutlarda oturan kimselere denilmektedir. Komşuluk bize bir dizi hak ve görevler yükler. İyi düzeyde yaşandığı zaman komşu insana en yakın dosttur. Özellikle köy ve kasaba gibi küçük yerlerde sosyal dayanışma açısından hem çok önemlidir ve hem de ailelerin huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlar. İyi komşuluk ilişkileri mutluluk ve sevincin paylaşılmasında, sıkıntı ve kederin göğüslenmesinde, kişilere ve ailelere büyük bir destektir. Sosyal bünyeyi, yapıyı güçlendirir. Komşu hakkı, yüce dinimizde d...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ-VII MÜBECCEL NAMİ DURU

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Develi Lisesi'nin kuruluşunun ilk on yılında iki tarih öğretmeni gelip geçmiştir: Bunlardan biri aynı zamanda lisemizin kurucu müdürü Cemal Ustaoğlu, diğeri ise Mübeccel Nami Duru. İkisi de değerli öğretmenlerimizdendi. Cemal Bey derslerde disipline ve bilgiye önem verirdi. Fakat Mübeccel Bey ise tabiiliğe ve eğitime çok önem verirdi. Tarih öğretmenliği yanında güzel bir keman çalar idi. Zaman zaman dersimize kemanını da getirir çok güzel vals parçaları çalardı: Akdeniz Akşamları da en çok sevdiği bir eser idi. Ortak noktaları ise ikisi de güze...
 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN 17.OLAĞAN GENEL KURULU

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  02.11.2019 Tarihinde Dernek Merkezimizde Olağan Genel Kurulumuz yapıldı. Genel Kurul Marmara Üniversitesi İktisadi Bilimler Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Tez Dönemi Öğrencimiz Merve Yürek'in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan üyeleri ve konukları taktim etti. Divan Kurulu Başkanlığı ve kâtip üyelikler için Onursal Başkanımız Osman Deveci ve kâtip üyeliklerine Mustafa Şam ve Ömer Bayırsokak aday gösterilerek üyeler tarafından oy birliği ile seçildiler. Toplantıdan Notlar: Divan teşekkülünden sonra Gazi Mustafa Kemal Ata...