logo

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan birisi, meslek ahlakına ve tarafsızlık ilkesine riayet eden bir basının varlığıdır. Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir.
Gazetecilere ve gazete çalışanlarına bu denli geniş haklar veren gerek 212, gerekse 195 sayılı kanunlar gazete patronlarınca olumlu karşılanmamıştır. 10 Ocak 1961 tarihinde “Dokuz Gazete Olayı” olarak bilinen bir eylem gerçekleştirilmiştir. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) bu iki yasaya karşı bir bildiri yayınlayarak üç gün süre ile yayınlarını durdurmuşlardır.
Gazete çalışanları bu duruma karşı direniş göstermiş, haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak Vilayet binasına kadar bir yürüyüş yapmışlardır. Gazete çalışanları halkın bilgi edinme hakkının kutsallığı gereği bu üç gün boyunca İstanbul Gazeteciler Lokalinde “Basın” adıyla bir gazete çıkarmışlardır. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başlamış ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayınını sürdürmüştür. “Çalışan Gazeteciler Günü” bu olayın sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Gazete çalışanlarınca güçlükle çıkartılan “Basın” gazetesi halkın yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. Gazete patronlarının tüm karşı çıkmalarına rağmen kazanan “Çalışan Gazeteciler” olmuştur. O günden sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1971 yılındaki 12 Mart muhtırası sonrasında ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarılmış ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlanmıştır.
Gazetecilik, doğru haber, özgür yorum ve eleştiri özgürlüğü esasları çerçevesinde gerçekleştirildiğinde demokrasinin gelişmesi ve devamlılığının sağlanması gerekmektedir. Bir toplumda kalkınma ve gelişmenin sağlıklı ve iyi işlemesi için özgür, tarafsız, ilkeli, basın ahlakına ve kurallarına uyan bir medyanın da olması çok önemlidir.
Günümüzde gazeteciler en zor dönemlerden birini yaşamaktadır. İşsiz kalan gazeteciler, cezaevinde yatan, mesleğini özgürce yapamayan gazeteciler bulunmaktadır. Haliyle gazetecilerin içinde bulundukları bu durum bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Medya da kutuplaşmalar meydana gelmesi nedeniyle gazetecilerin meslek ilkelerini gerçekleştirilmeleri zorlaşmaktadır. Diğer taraftan birçok gazeteci çeşitli bölgelerde son derece zor şartlar altında hayatları pahasına görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ayrıca gazeteciler, ülkemizin ve şehirlerimizin sorunlarını gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına da yardımcı olmaktadır.
Çağdaş ve açık bir toplumun tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanmasında basının yeri asla göz ardı edilemez. Zor şartlarda milletimizi gündemden haberdar etmeye çalışan basın mensupları, teknolojik gelişmeler sayesinde günün her anında bizlere bu imkânı sağlamaktadır. Günümüz medya teknolojisinde meydana gelen hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının yanı sıra internet gazeteciliği ve sosyal medyanın etkinlik alanını genişletmektedir.
Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik ve gelişmiş devletlerin en önemli gücünü oluşturmaktadır. Bu nedenle basın mensuplarının objektif, tarafsız, cesurca ve özgürce hareket edebilmesi durumunda ideal bir toplumun oluşmasına da büyük katkılar sağlayacaktır.
Güç koşullarda görevlerini yerine getirerek toplumun bilgilendirilmesinde önemli rol oynayan ve büyük katkıları olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Share
868 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...