logo

Bizim Kayseri Dergimizin 26.Sayısı Çıktı


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Derneğimizin faaliyetlerine ve etkinliklerine yer verdiğimiz bu sayımızda makalelerimiz, denemelerimiz, tanıtım sayfalarımızla bir Kayseri rüzgârı estirmek istedik. Bunda da ne denli başarılı olduk onu sizlerin takdirinize bırakıyoruz. Amacımız Kayseri dışında yaşayan hemşehrilerimizi Kayseri'ye götürmek, Kayseri dışında yaşayanlara da bir selam göndermek. Yeni dönemdeki Genel Kurulumuz, yeni seçilen Yönetim Kurulu Üyelerimizin özgeçmişlerine yer vererek tanıttığımız dergimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız Gökhan Çetinsaya“Başkandan” yazısıyla sizleri karşılayarak selamladı.

Dergimiz burs veren hayırseverlerimiz ve Editör sayfamızla devam edecek. Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Uçak’la doğduğumuz büyüdüğümüz topraklara, Erciyes’e, Ali Dağı’na, Erkilet’e özlem ve hasretle bir yolculuk yapacaksınız.
Prof.Dr. Mehmet Şahin Hocamız Kayseri Merkezli “Evancelik Misyonerleri” adlı eserde Kayseri ve OrtaAnadolu’nun1850’lerden sonraki Osmanlı Tarihi açısından son derece önemli bir belgeyi kitaplaştırdı. Mr. Wilson Amos Farnsworth’ın kitap taslağını Harvard Üniversitesi Kütüphanesi’nde araştırma yaparken tesadüf eseri bulup 114 yıl öncesinin karanlığında çıkarıp tercüme edip, birçok kaynaktan araştırıp Türkçe’ye kazandıran değerli hocama teşekkür ediyorum.
Prof. Dr. Şükrü Karatepe Hocamızın “Modern Kayseri’nin Yeni İmajı” ve Lale Şairi Abdullah Satoğlu’nun hayatını ve “Bu Şehir Kayseri” şiirini bu sayımızda okuyacaksınız.
Merhum Cemal Safi; şiiriyle sizlere Ankara’dan Kayseri’ye nostaljik bir yolculuğa çıkaracak. Germir’e, Cırlavuk’a, İsbil’e Talas’a, Tavlusun’a.
Geleneksel iftar yemeklerimiz ve geleneksel bayramlaşmalarımız, Yönetim Kurulumuzun ilçe derneklerimizle yaptığımız toplantılarımız, Kadınlar Komisyonumuzun; Boğaziçi turu, Bridge Restaurant kahvaltısı sayfalarımızla devam ediyor.
9 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanan Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ı, 26.11.2018tarihinde Kayseri Valisi olarak atanan Şehmus Günaydın’ı, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’yi, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy’u, Erciyes Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ı, Kayseri Üniversitesi yeni rektörü Prof.Dr.Kurtuluş Karamustafa’yı,Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ı,tanıttık. Teco Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yalçınkaya’nın konuk olduğu bir söyleşimiz, Sümer Fen Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Yasemin Avanoğlu Aydoğan ile yaptığımız röportajımız yer aldı.
Sümer Fen Lisesi’ne ve etkinliklerine yer verdiğimiz sayfalarımızı Gençlik Komisyonumuzun düzenlediği; kahvaltılı tanışma toplantıları, iftar ve yeni yıla merhaba yemekleri, H.Tuncay Sergen’in ve Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu’nun sponsorluğunda 9.ve 10.Çanakkale, İzmir Şirince Efes Antik Kenti ve Bursa Kültür gezilerimiz ile Bizim Kayseri dergimizin 26.sayısında cennet vatanımızın tarihini, kültürünü, doğal güzelliklerini öne çıkarmak istedik.
Çanakkale’de şehitlikte İstiklalimiz ve istikbalimiz için canlarını hiçe sayan ecdatlarını ziyaret ederek gençlerimize toprak parçasının nasıl vatan olduğunu, şehit kanı ile sulanan metre kareye altı bin merminin düştüğü, günlerce şehit kanı akan dereleri ve kahramanlık hikâyelerini rehberimizden ibret alarak dinlediler, onlar için dua ettiler.
KAYDER Başkanları 18. Genç Buluşmada Bahçelievler’de KAYDER gençleriyle buluştu. Nostaljik buluşmada eski Başkanlar bursiyerlerimize anılarını anlatarak bilgi ve birikimlerini paylaştılar.
Bir Kayseri sevdalısı, Kayder istişare kurulu üyemiz H. Tuncay Sergen’in“Üveyiklerde Buradan Gitmiş” başlıklı makalesiyle sizleri Talas’a Ali Dağının eteklerine götürecek. Kitap Tanıtım Sayfamızda; Kayseri Hafızası-Almanak, Kayseri Salnamesi, Kayseri Sofrası, Anılarda Son Ermeni romanın sınırlarımızı aşan bir başarı öyküsüne tanık olacaksınız.
26.Dönem Kayseri Milletvekillerimizi tanıttığımız sayfalarımızda onlarla tanışacaksınız. KAYDER (2007-2011) dönemi Başkanımız Yasemin Avanoğlu Aydoğan’ın“Ey Dost”, Abdullah Ayata’nın kaleminden bıçkın bir Kayseri“Atpazarı Delikanlısı”, Benim yazdığım Galiçya Neresi, Av. Şenol Saltık’ın“Kentsel Dönüşüm Seyri ve Geleceği” başlıklı makaleleri zevkle okuyacaksınız. Grup Revan sizleri müzikle bir yolculuğa çıkaracak.
Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Gökhan Demiruz’un“- Genel İktisadi Okuryazarlık”, Sağlık Sayfamızda; Prof. Dr. Murat Tuncer “Sinsi Bir Hastalık Hepatitler”, Prof. Dr. Munis Dündar Hocamız “Biyolojik Saatimiz” başlıklı makalelerini sizler için kaleme aldılar.
Birlik ve beraberliğimizin simgesi İlçe ve mahalle derneklerimizin etkinlilerine yer verdiğimiz sayfalarımıza baharda hazan hüznü veren Yaprak Dökümü ile noktayı koyduk. Reklam vererek dergimizin yayınlanmasına destek veren kurumlara müteşekkiriz. Yeni bir sayımızda tekrar buluşmak üzere sevgi ile kalınız.

Share
1199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...
 • İŞ İNSANI KAZIM AKSU” NUN HAYATTAN GÜNCELER” KONFERANSI

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

    27.04.2019 tarihinde Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu Aksal Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Aksuydu. Program sunucu Ayşenur Serbest’in açılış konuşması ardından katılımcılara takdim ile devam etti. Dernek Başkanı olarak ben bir selamlama konuşması yaptım. Konuşmacı iş insanı Kazım Aksu’ya ve Nisan Ayı bursunu ve burs sonrası ikramı veren Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaca’ya teşekkür ettim. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettim. Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Aksu ağabe...
 • Daha Az Otomobil Daha Çok Bisiklet

  09 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Ben yazarken okuyorum, araştırıyorum öyle yazıyorum.Ama arada bir okuduğum yazıları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu bisiklet olayına girerken kafadan ezbere girmedim.Okuyarak, araştırarak, yerinde görerek, deneyimleyerek girdim.Sanmayınki kafamdan uydurarak yazıyorum.Alın işte size takip ettiğim kişi Pınar Pinzuti’nin yazısını şuraya koyuyorum.Umarım bizi daha iyi anlarsınız: “Sıkışıklığın Çözümü: Daha az otomobil, daha çok bisiklet! Bunu 10 yaşındaki bir kız çocuğu anladığına göre, belediye başkanlarının zeki olmasalar da çözümü kavrayabilec...