logo

BİR BAŞARI HİKÂYESİ Doç. Dr. Elif Nur FIRAT KARALAR


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

12. 05. 2018 Cumartesi günü Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin
“Ayın Konuşmacısı” programımızın konuğu hemşehrimiz Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bili Dalı Öğretim Üyesi; Doç Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamızdı.
Develi’den Arzuhalci Tevfik Gürcan Ağabey’in torunu, İş adamı Nuri Gürcan’ın yeğeni, Lise yıllarından arkadaşım Ahmet-Nurgül Fırat’ın kızları. Develili Fırat ve Gürcan ailelerinin fertlerinden. Hem kariyer sahibi, hem de üç oğlu var.
Develi’den, Ünye ve Ankara’ya, Bilkent Üniversitesi’nden Amerika Kaliforniya Berkeley’e, Amerika Stanford Üniversitesi’nden İstanbul Koç Üniversitesi’ne uzanan başarılarla dolu bir hayat hikâyesi dinledik. Koç Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde “Hücre iskeleti Araştırma Laboratuvarı” kurarak Kanser ve genetik hastalıkların moleküler temelini araştırdığı laboratuvar ERC, EMBO, Royal Akademi, TUBA –GEBİP, LOREAL, UNUESCO, BAGEP ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.
Elif Nur Fırat hocam geldiğinde dernekte on-on beş kişi vardı. Annesi Nurgül Hanım geldiğinde salonun boş olduğunu gördü. Saat 13.30’da bursiyerlerimizin gelmesi için iki kez mesaj çekmemize rağmen yine saat 14.00’e kadar beklemek zorunda kaldık. Hâlbuki bu konferanstan öğrenecek çok şeyi olan bizlerden çok gençlerdi. Hocamın sadece hayatını, kariyer yolculuğunda yaşadıklarını, tecrübe ve birikimlerini anlatması bile yeterdi. Özgeçmişi dışında birçok bilgiyi bizimle paylaştı.
Program Yüksek Lisans tez dönemi bursiyerimiz Merve Yürek’in hoş geldiniz konuşması ardından konferansa gelen üyelerimizi takdimiyle başladı. Daha sonra bu yıl mezun olacak 39 öğrencimiz adına Esra Şarman bir konuşma yaptı. Sunucu beni açılış konuşması yapmak üzere mikrofona davet etti. Ben de konuşmamda konferansa katılan üyelerimize Elif Nur Fırat hocama zaman ayırıp geldiği için şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ettim.
Öğrencimiz Elif Şahaner hocamızın özgeçmişini okudu. Sunucu Merve Yürek hocamızı kürsiye davet etti. Özgeçmişini anlatarak sunuma başladı. Ünye Atatürk ilkokulundan (1989-1991) Ankara Ahmet Vefik Paşa İlkokulu’na (1991-1994),Ankara Gazi Anadolu Lisesi (1994-1997),Ankara Fen Lisesi (1997-2000),Bilkent Üniversitesine (2000-2004) bir yolculuk yaptık.
2010 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Moloküler ve Hücre Biyolojisi alanında Prof. Matthew Welc ile doktora çalışmaları yaptı.
2014 yılında doktora sonrası Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümünde Prof.Tim Stearns ile araştırmalarına devam etti. Koç üniversitesinde kanser ve genetik hastalıkların sebeplerinin moleküler temellerini belirlemeye yönelik araştırmalar yürütmektedir. İnsanlarda kanser ve böbrek bozuklukları, zekâ geriliği, körlük gibi genetik hastalıklara tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmaları devam ediyor.
Bursiyerlerimize ufuk açıcı ve bilgilendirici sunumundan dolayı çok teşekkür ederiz. Bursiyerlerimize rol model olacak değerli akademisyenlerle buluşmalarımız 2018-2019 dönemimde de devam edecek.
Konferans sonrası 3.Bölge aday adayı Develili hemşehrimiz Mehmet Erdoğan bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmacımızın plaketini Develi ve Yöresi Dernek Başkan Yardımcısı Hatice Ayden Hanım ve hocamızın dayısı, Miraj Mobilya sahibi, iş adamı Nuri Gürcan ile birlikte verdiler. Toplu fotoğraf çektirilerek program sona erdi. Bursiyerlerimizin bursları verildi
Bu ayın ikramı “Erciyes Safran Lokantası” sahibi değerli hemşerimiz Ahmet Bayırsokak tarafından verildi. Yöresel pidemiz cıvıklı ve tahinli ikram edildi.
Erciyes Safran Lokantası sahibi Ahmet Bayırsokak kardeşimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim.
Değerli hemşehrilerimiz; Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamıza Kariyer yolculuğunda “Moleküler Biyoloji ve Genetik” konulu sunumu tek kelime ile harikaydı.
Bilim kadını hocamızın kariyer yolculuğundaki başarılarıyla hemşehrileri olarak gurur duyduk.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Mayıs 2018, Sayfa 7

Share
1375 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

  24 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Bir bölgedeki bitki, hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğine, o alanın ne kadar sağlıklı bir yaşam ortamı olmasına “Biyolojik Çeşitlilik” denilmektedir. Her ekosistemin kendine özgü bir biyolojik çeşitliliği bulunmaktadır. Bu itibarla biyolojik çeşitlilik bir doğal zenginliktir. Bir ülkedeki bitki ve hayvan türleri, hem o ülkenin hem de dünyanın biyolojik zenginliği olarak kabul edilmektedir. Ekosistemlerin görevi, canlıların yaşamlarını ve nesillerini sürdürebilmek için uygun ortamın hazırlanmasını sağlamaktır. Ekosistemler, ca...
 • DEVELİ DERNEĞİ’NİN İFTAR YEMEĞİ

  24 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Tam adı Develiler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kayseri'de 2004 yılında bir gurup Develi sevdalısı Develi'li münevverler tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Develi insanı Kayseri'ye mesafeli yaklaşmıştır. Bu bir şekilde Kayseri için böyledir! Bunda Kayseri'nin “Yilli !” tercihleri yani kendisinin dışında diğerlerini dışlama olgusu büyük rol oynamıştır. Diğer bir sebep Develi'nin nüfus yoğunluğu, kazalar içerisinde kültür genişliği ve ekonomik kalkınmışlığı ile insanının eğitim kalitesinin yüksekliği de her zaman etkili olmuştur. Hemen ilave ed...
 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...