logo

BİR BAŞARI HİKÂYESİ Doç. Dr. Elif Nur FIRAT KARALAR


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

12. 05. 2018 Cumartesi günü Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin
“Ayın Konuşmacısı” programımızın konuğu hemşehrimiz Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bili Dalı Öğretim Üyesi; Doç Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamızdı.
Develi’den Arzuhalci Tevfik Gürcan Ağabey’in torunu, İş adamı Nuri Gürcan’ın yeğeni, Lise yıllarından arkadaşım Ahmet-Nurgül Fırat’ın kızları. Develili Fırat ve Gürcan ailelerinin fertlerinden. Hem kariyer sahibi, hem de üç oğlu var.
Develi’den, Ünye ve Ankara’ya, Bilkent Üniversitesi’nden Amerika Kaliforniya Berkeley’e, Amerika Stanford Üniversitesi’nden İstanbul Koç Üniversitesi’ne uzanan başarılarla dolu bir hayat hikâyesi dinledik. Koç Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde “Hücre iskeleti Araştırma Laboratuvarı” kurarak Kanser ve genetik hastalıkların moleküler temelini araştırdığı laboratuvar ERC, EMBO, Royal Akademi, TUBA –GEBİP, LOREAL, UNUESCO, BAGEP ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.
Elif Nur Fırat hocam geldiğinde dernekte on-on beş kişi vardı. Annesi Nurgül Hanım geldiğinde salonun boş olduğunu gördü. Saat 13.30’da bursiyerlerimizin gelmesi için iki kez mesaj çekmemize rağmen yine saat 14.00’e kadar beklemek zorunda kaldık. Hâlbuki bu konferanstan öğrenecek çok şeyi olan bizlerden çok gençlerdi. Hocamın sadece hayatını, kariyer yolculuğunda yaşadıklarını, tecrübe ve birikimlerini anlatması bile yeterdi. Özgeçmişi dışında birçok bilgiyi bizimle paylaştı.
Program Yüksek Lisans tez dönemi bursiyerimiz Merve Yürek’in hoş geldiniz konuşması ardından konferansa gelen üyelerimizi takdimiyle başladı. Daha sonra bu yıl mezun olacak 39 öğrencimiz adına Esra Şarman bir konuşma yaptı. Sunucu beni açılış konuşması yapmak üzere mikrofona davet etti. Ben de konuşmamda konferansa katılan üyelerimize Elif Nur Fırat hocama zaman ayırıp geldiği için şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ettim.
Öğrencimiz Elif Şahaner hocamızın özgeçmişini okudu. Sunucu Merve Yürek hocamızı kürsiye davet etti. Özgeçmişini anlatarak sunuma başladı. Ünye Atatürk ilkokulundan (1989-1991) Ankara Ahmet Vefik Paşa İlkokulu’na (1991-1994),Ankara Gazi Anadolu Lisesi (1994-1997),Ankara Fen Lisesi (1997-2000),Bilkent Üniversitesine (2000-2004) bir yolculuk yaptık.
2010 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Moloküler ve Hücre Biyolojisi alanında Prof. Matthew Welc ile doktora çalışmaları yaptı.
2014 yılında doktora sonrası Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümünde Prof.Tim Stearns ile araştırmalarına devam etti. Koç üniversitesinde kanser ve genetik hastalıkların sebeplerinin moleküler temellerini belirlemeye yönelik araştırmalar yürütmektedir. İnsanlarda kanser ve böbrek bozuklukları, zekâ geriliği, körlük gibi genetik hastalıklara tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmaları devam ediyor.
Bursiyerlerimize ufuk açıcı ve bilgilendirici sunumundan dolayı çok teşekkür ederiz. Bursiyerlerimize rol model olacak değerli akademisyenlerle buluşmalarımız 2018-2019 dönemimde de devam edecek.
Konferans sonrası 3.Bölge aday adayı Develili hemşehrimiz Mehmet Erdoğan bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmacımızın plaketini Develi ve Yöresi Dernek Başkan Yardımcısı Hatice Ayden Hanım ve hocamızın dayısı, Miraj Mobilya sahibi, iş adamı Nuri Gürcan ile birlikte verdiler. Toplu fotoğraf çektirilerek program sona erdi. Bursiyerlerimizin bursları verildi
Bu ayın ikramı “Erciyes Safran Lokantası” sahibi değerli hemşerimiz Ahmet Bayırsokak tarafından verildi. Yöresel pidemiz cıvıklı ve tahinli ikram edildi.
Erciyes Safran Lokantası sahibi Ahmet Bayırsokak kardeşimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim.
Değerli hemşehrilerimiz; Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamıza Kariyer yolculuğunda “Moleküler Biyoloji ve Genetik” konulu sunumu tek kelime ile harikaydı.
Bilim kadını hocamızın kariyer yolculuğundaki başarılarıyla hemşehrileri olarak gurur duyduk.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Mayıs 2018, Sayfa 7

Share
1579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Şişeden çıkan mektubu Ali Atalay ağabeyim bana gönderdi.Çağdaş Develi Gazetemiz okuyucularıyla paylaşmak istedim.İşte o mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor. “Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültes...
 • SABIRSIZLIK GÜNÜ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Gerçek hayatta işler her zaman bizim istediğimiz hızda yürümez. Hayatımızda zaman zaman meşakkatli, zor, doğal engeller, beklenmedik olaylar ve çeşitli güçlüklerle karşılarız. Bu durum bazılarımızı ziyadesiyle yorar ve yıpratır. Bu nedenle hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Yaşadığımız süreçte herkesin sabrını zorlayan ya da taşıran bazı durumlar vardır. Sabır, İnsanın başına gelen kötü olaylar, kaza ve belalar karşısında telâşa kapılmadan dayanıp direnmesidir. Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır, baştan çıkartıcı et...
 • ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi'li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi'nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Se...
 • Develili Şair Dülgeroğlu Sabit Bey

  09 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Yollar hiç yanılmaz, yolcu yanılır, Bulursan merhemin yara sarılır, Dülgeroğlu Sabit adın anılır, Bu fani âlemden göçüp gidince. Mili ve manevi değerlerle mücehhez şiirler yazan, gerçek şairlerimizin peşinden giden çıraklardan Cengâverlere tazimle… Ruhları şad olsun. Allah'ın rahmeti üzerlerine olsun. (Dülgeroğlu Sabit) Sabit Çelik: 3 Nisan 1949 tarihinde Develi'nin İlçesi Fraktın (Gümüş Ören) Köyü'nde doğdu. Süleyman Ağa ve Fatiş Hanım'ın yedisi erkek üçü kız on çocuğundan yaş sıralamasında dokuzuncusu olup 1958 yılından beri ...