logo

BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASI


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 07- 14 Ocak tarihleri arası “Beyaz Baston Körler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Beyaz baston, gözleri görmeyen yani kör olan insanların yıllar boyunca bağımsız ve özgürce hareket etmesini sağlayan ve onunla simgeleşen en ciddi bir aracıdır.

İlk Beyaz Baston, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yeteneğini kaybeden bir fotoğrafçının, çevresindeki insanların kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyatmasıyla oluşmuştur. Bu deneyimin başarılı olması nedeniyle 1931 yılında Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırmıştır. Bu uygulama giderek yaygınlaşmış ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlamıştır.

Görme kaybı, görme yeteneğinin bulunmaması ya da sonradan yitirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada 10 milyon kadar kişinin görme yeteneğinden yoksun olduğu tahmin edilmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, kendilerine yetebilen bireyler olarak hayatlarını sürdürmek, toplumdaki varlıklarını kabul ettirmek için gerekli olan desteği sağlamak hükümetlerin ve yerel yönetimlerin görevleridir. Ülkemizde görme engellilerin sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla 1950 yılında “Altı Nokta Körler Derneği” kurulmuştur.

Belki engellilerin bir kısmı eğitilerek mevcut ortama uyum göstermeleri sağlanabilir. Ama eğitim alamayanların durumu çok daha zordur. Bu yüzden yerel yönetimlerin ve ilgili kuruluşların bu konuda bazı önlemler alması ve gerekli çözüm yollarını bulması gerekmektedir.

Baston kullanmadan gezen görme özürlülerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimali, baston kullananlara göre çok daha yüksektir. Baston kullanmaya küçük yaşlarda başlamanın onu benimseme yönünden çok büyük bir önemi vardır. Ayrıca uzmanlar, özellikle ihtiyacı olduğu halde baston kullanmaktan kaçınan görme engelli kardeşlerimizin de utanmadan bastonlarını kullanmaları durumunda hayatlarını ne kadar kolaylaştıracağını fark edeceklerini belirtiyorlar.

Görme engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engeller başta ulaşım, istihdam, fiziksel çevre ve konut sorunudur. Yollar, kaldırımlar, kamu binaları, parklar ve bahçeler, okullar, içinde yaşanılan konutlar, sosyal yaşam, ulaşım araçları ve bunun gibi birçok fiziksel çevre unsuru engellilerin topluma katılmasının önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Görme engelliler ile ilgili olarak sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğe ilişkin gerekli düzenlemeler yapılması için 2005 yılında 5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kabul edilmiştir.

“Beyaz Baston Körler Haftası”nın görme engelli kişilerin aldıkları hizmetler, tüm ihtiyaçları ve onların sorunlarına yönelik çözüm yollarının tartışıldığı bir hafta olarak ele alınıp değerlendirilmesi önemli kazanımlar sağlayacaktır.
Özürlü olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir. Bugün böyle bir sağlık problemi olmayan bir kişinin yarın çeşitli nedenlerle özürlü olmama garantisi yoktur. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, problemlerini çözmek, onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani bir görevdir.

Hiçbir şey için geç değildir. Gelin bugünden itibaren görme özürlü kardeşlerimizin sorunlarını görelim ve onların yaşamını kolaylaştırmak için biraz daha duyarlı olalım. Unutmayalım ki mutlu bir toplum, mutlu bireylerle olur.

Share
783 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...