logo

Âşık SEYRANİ’nin Babası İmam CAFER YAZICI’nın HAYATI VE ESERLERİ İLE BİRLİKTE BİLİNMEYENLERİ


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

  Halk ozanımız Aşık Seyraninin Babası İmam Cafer Yazıcının hayatı hakkında, pek fazla bilgi yoktur. O'nun hakkında kısa ve kesin bilgilerimiz ise şöyledir: Cafer Efendi, Kayseri'nin büyük İlçelerinden biri olan Develi İlçesi'nde ikamet ettiği, orada bulunan Oruza Camiinin imamı olduğu ve ünlü Âşık Seyrani'nin babası olduğu bilgisidir. İmam Cafer Efendi Develi İlçesinden Emine adında bir kızla evlenmiş ve bu evlilikten üç oğlu bir kızı olmuştur. Bunlardan biri Âşık Mehmet Seyrani, diğer iki oğlu Hoca Behçet ve Cafer Efendidir. Onun tek kız evladı ise Fatma Hanımdır.

Rasim Deniz Özel Kütüphanesi’nde (1980) “Ulu Kervan ve Kutlu Nikâh” yazma eserler arasında 362 Numarada kayırlı bulunan yazma bir eser, İmam Cafer Efendi’nin kendi el yazısı olması nedeniyle hakkında bilinmeyen bazı yönlere ışık tutmaktadır. Bu nedenle bu yazma eser çok önemlidir. Yüzyıllar ötesinden bugüne gelen bir şaheserdir.
Ulu Kervan ve Kutlu Nikâh adlı yazma kitabın iki bölümünün sonunda kendi adı ile birlikte memleketini de açıkça yazdığı görülmektedir. Bunu yazan ismi Cafer Yazıcı/ Everek şehridir vilayeti”.”Bunu yazdı ismi Cafer yazıcı/Kaza-i Develi Everek vilayeti.”
İmam Cafer Efendi Develi’de doğmuş ve ismini bilmediğimiz bir medresede de iyi bir öğrenim görmüş olduğunu, yazdığı (derlediği) kitaplardan anlaşıldığı gibi, hocası, âlimi bol olan Develi İlçesinde imamlık yapmasından anlamaktayız.
Kendi yazdığı söylediği kitabına bakılınca onun iyi bir hattat olduğu yazdığı kitaplarda “Yazıcı” mahlasını almasından anlaşılmaktadır.
Medrese tahsili yaptığı için devrinin kültürüne vakıftır. Dolayısıyla Arapçayı, Farçayı, yeteri kadar bilen ve çok iyi bir yazı yazma kabiliyetine sahip biri olarak kendisine Kâtip değil,”Yazıcı” mahlasını almıştır. Bu sebeplerle bakarsak Osmanlıcayı bilen bir kişinin “Kâtip” kelimesini değil de “Yazıcı” kelimesini “mahlas” olarak alması bizce oldukça manidardır. Kullandığı kelimelerden yola çıktığımızda Develi Türkmen taifesine mensup bir Türk olduğu izlenimini vermektedir.
Kendi yazdığını ifade ettiği sekiz ayrı destanda iki yerde ismi ve kitabın sonunda da ismi geçmesine rağmen yazmış olduğu destanların kelimeleri kendi zamanında kullanılan kelimeler (olgil, olıser, olar, durur,yarındası, uş, pes v.s) olmayıp 14., 15., 6., yüzyılda kullanılan kelimeler olası nedeniyle İmam Cafer Yazıcı bu destanları daha önce yazılmış olan destanlardan derlemiştir diye tahmin edilmektedir.
Kaynak: Ulu Kervan ve Kutlu Nikâh. Develili İmam Cafer Yazıcıdan Türkçeye Çeviren Dr. Rasim Deniz.
Yeni yılda beklentileriniz, ümitleriniz, her şey gönlünüzce olsun. Sağlıklı, huzurlu yeni bir yıl dileğiyle.

Share
872 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...