logo

2017 YILINDA KAYSERİ’DE BAZI ÖNEMLİ SANAT VE KÜLTÜREL OLAYLAR


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Kayseri’de kültürel ve sanat çalışmaları olanca hızıyla 2017 yılında devam etmiştir. Genelde Büyükşehir Belediyesi’nin başı çektiği kurumlar yanında Yeni Ufuklar Derneği,Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubes, Kayseri Sanatçılar Derneği,Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği,OSB (Kayseri Organize Sanayi Müdürlüğü),Türk Ocağı ‘nın başı çektiği kültürel çalışmalar 2017 yılına damga vurmuştur.
Bu kurumlar yanında bazı sivil kurumlar ve özel sanat merkezleri de aynı şekilde değişik ebru, hat, resim, el işi gibi çalışmalarına ve sergilerine de devam etmişlerdir. Yıllardır basım ve yayın işleri İstanbul, Ankara ve son yıllarda Konya gibi şehirler başı çekmişlerdir. Fakat bugün Kayseri de bu konuda ben de varım, demiş ve çok kaliteli kitaplar basılmış ve basılmaktadır. Bunlardan Geçit Yayınevi, Dergah Ofset Matbaacılık, Kardeşler Ofset Matbaacılık, Laçin, Şiir Vakti Yayıncılık’ı da unutmayalım. Bu arada büyük bir gayretle kurulan ve birbiri ardına kitaplar yayınlayan İncir Yayıncılık’ı da kutlamak gerekir.
2017’nin bize göre değerli biyografi kitapları başı çekmektedir. Önce bu kitaplardan bazılarını hatırlatmakta fayda vardır. Yüksel Kalkan’ın Efsane Adam Bozahmedin Osman, Emrah Bekçi’nin Mevlâna Celalettin Rumi’nin Hocası Seyit Burhaneddin Muhakkiki Tirmizi, Mahmut Fidanil’in Bedeli Ödenmiş Bir Hayat Necip Fazıl, Develi’li İmam Cafer Yazıcı’nın Ulu Kervan ve Kutlu Nikah (haz.R.Deniz),Metin Soylu’nun Babam ve Bizimkiler hemen akla gelen eserlerdir. Roman olarak Abdullah Ayata’nın Düş Önüme Yalnızlığım; hikaye olarak Ahmet Sıvacı’nın Raks-ı Mimoza Raks-ı Bülbül…Deneme dalında ise; Kudret Altun’un Ferahfeza adlı eserini dikkate şayan görmüşüzdür.Tiyatro eseri olarak yine değerli dost Ahmet Sıvacı’nın Mimar Sinan adlı eserini de unutmayalım. Ancak eleştiri,inceleme, seyahat gibi alanlarda ne acıdır ki eser yok.
Bu arada Kayseri’de edebiyatın her dalında eser veren M.İlyas Subaşı’nın yeni çalışmalarını gördüm. Ancak inceleme imkanı bulamadığım için değerlendirmeyi sona bıraktım.
Kurumların çalışmalarına gelince Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi: Bu sene çok yoğun çalıştı. Bu çalışmaları içinde yazar yetiştirmek için genç adaylara verilen değişik hocalar tarafından edebi bilgiler,bu genç yazar adayların çıkardığı “Acemi Kalemler” adlı mütevazi dergi ile eserleri çıkan üye yazarları ve şairleri her dört ayda bir imza günü düzenlemesi bizce ciddi çalışmalardır. Öyle zannediyorum ki yeni binalarında daha verimli çalışmalar yapılacaktır.
Kayseri Sanatçılar Derneği: kırkın üzerinde yazar ve şair üyesi bulunan bir sanat merkezidir. En büyük hizmetleri Çıngı Dergisi’nin yayımına hızla devam ettirmeleridir.Tıpkı 500.sayıya yaklaşan Erciyes gibi yayımına ara vermeden ve durmadan yazı kalitesini de artırarak…Bir diğer hizmetleri ise şair üyelerini diğer il sanat dernekleri ile temasa geçerek oralardaki şiir gecelerine iştiraklerini sağlamasıdır.Dernek yeni yerleriyle daha planlı çalışmalar gösterecektir.
Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği:En önemli hizmeti her hafta gündeme oturan konularda, düşünen ve yargılayan konuşmacılarla haftalık yaptırdığı konferanslar ile iki ayda bir çıkardığı Bilgiyurdu Dergisi’dir.Bu çalışmalarına durmadan devam ederek insanımızı aydınlatmada büyük görev üstlenmektedir.Bu arada gençler için düzenlediği seminerlerde çok etkili olmaktadır. Aynı misyonla Türk Ocağı da çalışmaktadır.
Yeni Ufuklar Derneği:Yüksek öğrenimdeki gençlere burs vermek,gündeme göre konferanslar verdirmek,ayrıca yılda bir defa dolgun muhtevalı aynı adla çok kaliteli bir dergi çıkarmak,ayrıca milli konularda hassasiyeti olan yazarlara destek vermek,yayınlanmış eserleri satın alarak onları madden yardımda bulunmak.Bunlar yanında gelenekselleştirilen “Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri”nin ihdası ve bunu aksatmadan yapmasıdır.
Bu sene ki şeref konuğu değerli tarihçimiz Prof.Dr.İlber Ortaylı olmuştu.Ödüle layık görülenler ise şunlardır:Prof.Dr.İlber Ortaylı,Gazeteci Veli Altınkaya,Arşivci Faruk Yaman,İşitme Engeli Dünya Güreş Şampiyonu İlhan Çıtak,Gazeteci Yavuz Selim Demirağ, Prof. Dr. Mustafa İnbaş. Bu vesile bu büyük organizeyi gerçekleştiren Prof.Dr.Mustafa Argunşah ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyoruz.
OSB(Kayseri Organize Sanayi Müdürlüğü):Bugüne kadar başkan Tahir Nursaçan başkanlığında, M.Akif,Yavuz Sultan Selim gibi değerlerimizin eserlerinin bastırılması yanında Organize Sanayi’nin tarihçesinin yazdırılmasını sağlayan ve bir de örnek Teknik Lise yaptırılması son derece önemli görüyoruz.Yeni kurulan OSB TV’nin de hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
Büyükşehir Belediyesi kültürel çalışmaları ise gerek duyurulma,gerek konu seçimi ve gerek uygulama bakımından çok verimli olmaktadır. Mutat sergi,müzik şölenleri ve tiyatro çalışmaları unutulmaz hizmetlerdir. Ancak geçtiğimiz aylarda uygulan “Kitap Fuarı”nın olağan üstü bir organizasyon olduğunu belirtiyorum.Belediyemizin hem bu çalışmaları ve hem de dergicilikdeki başarılarını kutluyorum.
Ancak ,
Bu yazı bir değerlendirmedir. Şüphesiz bu değerlendirme ulaşabildiğimiz eserler üzerinde olmuştur. Bu bakımdan ihmal ettiğimiz ve verdiğimiz bilgilerde eksiklik de olabilir. Şüphesiz bu değerlendirmeler sübjektiftir.İnanıyorum ki duyarlı insanlarımız bizim eksikliğimizi ele alırlar ve daha zengin bir değerlendirmeye sahip oluruz.
Yeni yıl hepimize ve sanat dünyamıza hayırlara vesile olur.

Share
702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...