logo

İSTİKLAL SAVAŞINDA DEVELİ YETİMHANELERİ (2)


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Hiç şüphesiz İstiklal Harbi’nin fedakar insanları Kuvva-i milliyecileri : Atıf Bey(Kaymakam). Kamberli Osman (Bel.Bşk.), Osman Coşkun, Bnb. Nebih Tankut, Abdullah Bey (Jn.Kom.) Dr.Abdullah Develioğlu,Takittin Ayata, Paşazade Osman, Numan Cebeci, Hocazade Tevfik, Osman Üstün, Velittin Çakıoğlu,Emin Develioğlu,Hadi Erdoğan,Yakup Arıkan vs.dir.İnsanları nasihatları ile bilgilendiren,yol gösteren moralleri yüksek tutma gayretinde olan dört gönül adamı vardır ki bunlar Hazım Ulusoy, İbrahim Emekliöz, Caferzade Abdullah ile Abdullah Develioğlu’dur.
Bu münevverler şehitler ordusu olan Develi’de savaşın o alevini her zaman duymuşlar ve ama şehitlerimizin çocuklarını da ihmal etmemişlerdir! Sonuçta İstiklal Komitesi üyeleri bu yetim çocukları için bugün hala ayakta duran Meteris Camii’nin giriş kapısının tam karşısında iki katlı bir ev vardı.Bugün bu ev yıkılmış yerine betonarma iki katlı bir ev yapılmıştır. İşte bu ev kiralanmış yetim çocuklar burada eğitilmeye başlanmıştır. Başta Hazım ve İbrahim Suphi hocalar burada fedekarca görev almışlar ve bu yavruların eğitimini tamamlamasında önemli rol oynamışlardır.
İsterseniz bu yetimhanenin kuruluşu hakkında Osman Coşkun’un “İkinci Ergenekon “adlı hatıratının 49-50. sayfalarında heyecanla şu bilgileri verir.Haçın’ın işgali üzerine M.K.Atatürk’ün emri ile Develi’de Saimbeyli’nin düşmandan kurtarılması için İstiklal Komitesi kurulmuş ve bu komite uyum içerisinde çalışıyor ve bir taraftan silahlanılıyor ve bir taraftan da teşkilatı güçlendirmek için çalışmalara olağanüstü başlamışlardı..İşte çalışmalardan biri de eğitim ve öğretimdi.Bu konuda Osman Çoşkun diyor ki:” Cemiyet-i İslamiye’nin gayesi şehit çocuklarını korumak,okutmak ve ailelerini sefaletten kurtarmak olacaktı….
Merkez İlk Mektebi’nin bir dershanesinde büyük bir toplantı yapıldı.Memleketin kalbur üstü adamlarının hemen hepsi orada bulunuyordu.Köylerden de gelenler vardı.Ufak tefek münakaşalardan sonra karara varıldı.Müessisler belli oldu.İdare heyeti belli oldu.Heyetin reisliğine mensup Hürriyet ve İtilaf Fırkası reisi Osman Bey seçildi.
Cemiyetin ,yukarda ziredilen gayelerinden maada memleket dahilinde sosyal ve kültürel işlerle de meşgul olacaktı.
Cemiyetin varidatı çiftçilerin teberru edeceği yüzde yarım zehair ve hububat ve çiftçi olmayanların verecekleri nakdi yardımlarla idare edilecek,aşar zamanında n sonra toplanacak zehair ve hububat satılarak sarf olunacaktı. Hiç bir müşkülata maruz kalmaksızın nakdi yardımlar gelmeye başladı. Halk adeta yardım yarışına çıkmıştı.
Eski hükümet binasının yanında bir itamhane tesis edildi.Köylerden ve kasabalardan toplanan şehit çocukları buraya yerleştirildi. Elbiseleri ve yiyecekleri tedarik olundu. Bir de hoca tutularak okutturulmaya başlandı. İdare heyetinin faaliyeti her türlü takdire layıktır.
Erciş Öğrenci Yurdu
İşin acı yanı bir avuç hamiyet erbabının uzak görüşlülüğü ile açılan yetimhane var .Burada görev alan değerli eğitimcileri de belirtmiştik. Fakat burada değerli öğretmen, Artvin muhacirlerinden Ömer Bakır dışında kimler okumuştur? Bilemiyoruz. En zor zamanlarda elinden tutulan bu öğrenciler kimlerdir en ufak bir bilgimiz yoktur.
İşte tam burada Develi’nin değerli hayır sahibi Cemal Erciş’i bu konuda bir ilki başarıp, yurd açtığı için nasıl hatırlamayız.? İnsanımıza yatırım yapan her insanımıza selam olsun. Mekanları Cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi 28.02.2017

 

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Mart 2017, Sayfa 2

Share
929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...
 • İŞ İNSANI KAZIM AKSU” NUN HAYATTAN GÜNCELER” KONFERANSI

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

    27.04.2019 tarihinde Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu Aksal Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Aksuydu. Program sunucu Ayşenur Serbest’in açılış konuşması ardından katılımcılara takdim ile devam etti. Dernek Başkanı olarak ben bir selamlama konuşması yaptım. Konuşmacı iş insanı Kazım Aksu’ya ve Nisan Ayı bursunu ve burs sonrası ikramı veren Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaca’ya teşekkür ettim. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettim. Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Aksu ağabe...
 • Daha Az Otomobil Daha Çok Bisiklet

  09 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Ben yazarken okuyorum, araştırıyorum öyle yazıyorum.Ama arada bir okuduğum yazıları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu bisiklet olayına girerken kafadan ezbere girmedim.Okuyarak, araştırarak, yerinde görerek, deneyimleyerek girdim.Sanmayınki kafamdan uydurarak yazıyorum.Alın işte size takip ettiğim kişi Pınar Pinzuti’nin yazısını şuraya koyuyorum.Umarım bizi daha iyi anlarsınız: “Sıkışıklığın Çözümü: Daha az otomobil, daha çok bisiklet! Bunu 10 yaşındaki bir kız çocuğu anladığına göre, belediye başkanlarının zeki olmasalar da çözümü kavrayabilec...