logo

“HAYAT NASIL BAŞLIYOR” DR. YUSUF AKÇA (2)


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Zengin ve fakir ülkelerin yöneticilerini birbirleriyle karşılaştırdığımızda da aralarında önemli fark bulamazsınız. Irk ve deri rengi de önemli değildir. Kendi ülkelerinde tembel olarak tanınan işçiler aslında zengin Avrupa ülkeleri arkasındaki ana üretici güçtür.1960’lı yıllarda Türk insanın Almanya’ya, Fransa’ya gittiği gibi. O zaman aradaki fark nereden geliyor? Uzun yıllardır kültürle eğitimle işlenen bakış açısından ileri geliyor.
Zengin ve kalkınmış ülke insanlarının davranışlarında büyük çoğunluk şu prensiplere kalben inanıyor.
Temel ahlaki kurallar, dürüstlük, sorumluluk, kanun ve kurallara saygı çalışkanlık, tasarruf ve dakiklik.
Peki biz? Kaynaklarımız olmadığı için, bize karşı zalim davranıldığı için mi fakiriz? Cevap hayır. Biz doğrunun bakış açısına sahip olmadığımız için fakiriz veya ortalarda yürüyoruz. Zengin ve geri kalmış ülkeleri bu noktaya getiren işlevlere ve prensiplere uymak ve bunları çocuklarımıza öğretmek azmimiz olmadığı için fakiriz. Sizde vatanınızı seviyorsanız, bu mesajı başkalarına anlatmalısınız.
BİR DEĞİL İKİ DİL BİMENİZ ŞART
Arkadaşlar şoförüm işten çıktı, şoför alacağım. Bir arkadaş geldi saçlı sakallı giyimi özensiz. Sordum, sen niye kravat takmadın dedim. Beş dakika sonra bir başkası geldi. Düzgün giyimli, kravatlı beni etkiledi. Onu işe aldım. Giyim çok önemli unutmayalım.
Arkadaşlar, birde mutlaka iki dil bilmeniz şart; İngilizce, Fransızca, Arapça, Çince, Rusça gibi. Artık Boğaziçi, ODTÜ mezunu olmanız yetmiyor. Çünkü mezun öğrenci bolluğu var. Aranan vasıflar; iki dili var mı? Giyim ve kuşamı nasıl? Yurt dışı görmüş mü? Bilgisayar kullanabiliyor mu? O yüzden yurt dışındaki ülkeleri görmeniz, yüksek lisans yapmanız ve hatta yetmiyorsa doktora mezunu olmanız lazım. Bunun yanında belki spor belki müzikle de ilgilenmelisiniz. Yani herhangi bir hobiniz olmalı.
DÖRT SIFIR NE DEMEK?
Bu soruyu sorduğumda bir öğrencimiz bildi, sanayi devrimi demek hocam dedi. Dört sıfır sanayi devrimi demek, yani 1.2.3. devrim olmuş, 4.devrimi ise Almanya yaptı. Atık insan gücü gidecek, makinalar birbiriyle konuşacak. Hata ve arızaya meydan vermeden bu işler böyle yürütülecek.
1.Devrim; 18. ve 19.yıllarda buhar gücüyle,
2.Devrim; 1.Dünya Savaşı sırasında demir yollarıyla,
3.Devrim; bilgisayarlar çıkınca oldu.
4.Devrimi ise Almanya yakalamış. Endüstri ve sanayi devrimini başlatmış.
Sanayi devriminin avantajları nedir?
Sistemin gizlenmesi, arıza teşhisinin kolaylaştırılması ve bileşenlerinin farkındalık kazanması,
sistemin çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışıyla sürdürülebilir olması,
daha yüksek verimli olması, üretime destekliği artırılması, maliyetin azaltılması, yeni hizmet ve iş makinalarının gelişmesi. Diye özetleyebiliriz.
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti şimdi bu devrimlere dört elle sarılmaya başladı. İşte bu yüzden Türk gençliğinin son teknolojileri yakalaması, çok çalışması lazım.
Haftaya: Konferansın Devamı, Bilgi Eşittir Güç

 

 

Share
1203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...
 • İŞ İNSANI KAZIM AKSU” NUN HAYATTAN GÜNCELER” KONFERANSI

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

    27.04.2019 tarihinde Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu Aksal Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Aksuydu. Program sunucu Ayşenur Serbest’in açılış konuşması ardından katılımcılara takdim ile devam etti. Dernek Başkanı olarak ben bir selamlama konuşması yaptım. Konuşmacı iş insanı Kazım Aksu’ya ve Nisan Ayı bursunu ve burs sonrası ikramı veren Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaca’ya teşekkür ettim. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettim. Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Aksu ağabe...
 • Daha Az Otomobil Daha Çok Bisiklet

  09 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Ben yazarken okuyorum, araştırıyorum öyle yazıyorum.Ama arada bir okuduğum yazıları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu bisiklet olayına girerken kafadan ezbere girmedim.Okuyarak, araştırarak, yerinde görerek, deneyimleyerek girdim.Sanmayınki kafamdan uydurarak yazıyorum.Alın işte size takip ettiğim kişi Pınar Pinzuti’nin yazısını şuraya koyuyorum.Umarım bizi daha iyi anlarsınız: “Sıkışıklığın Çözümü: Daha az otomobil, daha çok bisiklet! Bunu 10 yaşındaki bir kız çocuğu anladığına göre, belediye başkanlarının zeki olmasalar da çözümü kavrayabilec...